Ticari elektrikli araç üstyapı dönüşümünde ek batarya yönetim sistemi tasarımı ve enerji verimliliği optimizasyonu
Design of auxiliary battery management system and energyefficiency optimization in commercial electric vehicle superstructure transformation
  1. Tez No: 930420
  2. Yazar: ÖZGE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda dünya genelinde sürdürülebilir ulaşım çözümlerine yönelik yoğun bir talep artışı yaşanmaktadır. Elektrikli araçlar, düşük karbon salınımı ve çevre dostu yapılarıyla bu alandaki en önemli alternatiflerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ancak, N2 sınıfı elektrikli panelvan araçların M2 sınıfı servis ve okul araçlarına dönüştürülmesi sürecinde enerji yetersizliği ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Mevcut yüksek voltajlı bataryalar, M2 sınıfında gerekli olan klima, ısıtıcı, elektrikli basamak, kayar kapı, USB cihazları ve aydınlatma sistemleri gibi donanımların enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu problemi aşmak için, araç üzerine entegre edilecek ilave bir batarya ve şarj kontrol sistemiyle enerji altyapısının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu entegrasyon elektrikli araçların batarya altyapısını güçlendirerek gerekli sistemlerin enerji ihtiyacını karşılamasını sağlamaktadır .Bu tez çalışmasında N2 sınıfı bir elektrikli aracın üst yapı dönüşümünün yapılabilmesi için gerekli enerjiyi sağlayacak ek batarya yönetim sistemi araca entegre edilmiş ve aracın M2 sınıfı elektrikli araca dönüşümü yapılarak üst yapı dönüşümü tamamlanmıştır. 48V 5.4 kWh kapasiteli bir batarya entegrasyonu ve 3.5 kW gücünde bir On-Board Charger (OBC) araç içerisine entegre edilmesinin tasarımı yapılmıştır. Batarya, aracın taşıma kapasitesini ve menzil ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde araç içerisindeki hostes koltuğu altındaki baza içine yerleştirilmiştir. Buna ek olarak içten yanmalı bir araçtan reel ölçüm değerleri alınarak üst yapı dönüşümü yapılan elektrikli aracın ek batarya yönetim sistemi sayesinde içten yanmalı araçlara kıyasla enerji verimliliğinin sağlandığı gösterilmiştir. Bu sistemlerin doğru tasarımı ve entegrasyonu sayesinde, N2 sınıfı elektrikli panelvan araçlar, M2 sınıfı servis ve okul araçlarına başarıyla dönüştürülebilir. Bu entegrasyon, elektrikli araçların üst yapı dönüşümünü sağlayarak, çevre dostu ve enerji verimli ulaşım çözümlerinin yaygınlaşmasına katkı sunmaktadır. Özellikle okul ve servis araçlarında enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik sağlamayı amaçlayan bu dönüşüm, gelecekte daha sürdürülebilir ulaşım alternatiflerinin geliştirilmesine öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a significant increase in global demand for sustainable transportation solutions. Electric vehicles (EV) stand out as one of the most important alternatives in this field due to their low carbon emissions and environmentally friendly nature. However, the conversion of N2 class electric panel vans into M2 class service and school vehicles presents a major challenge due to energy insufficiency. The current high-voltage batteries are inadequate to meet the energy demands of essential systems such as air conditioning, heating, electric steps, sliding doors, USB devices, and lighting systems in M2 class vehicles To overcome this issue, it is necessary to strengthen the energy infrastructure with an additional battery and charging control system integrated into the vehicle. This integration enhances the battery infrastructure of electric vehicles, ensuring the energy supply for the necessary systems. In this thesis study, an additional battery management system providing the necessary energy for the superstructure conversion of an N2-class electric vehicle was integrated into the vehicle. The vehicle was then converted into an M2-class electric vehicle, completing the superstructure conversion. A 48V, 5.4 kWh battery integration and a 3.5 kW On-Board Charger (OBC) were designed and integrated into the vehicle. The battery was placed inside the base under the hostess seat to meet the vehicle's carrying capacity and range requirements. Additionally, real measurement data were obtained from an internal combustion vehicle, demonstrating that the converted electric vehicle, with its additional battery management system, achieved energy efficiency compared to internal combustion vehicles. With the proper design and integration of these systems, N2 class electric panel vans can be successfully converted into M2 class service and school vehicles. This integration supports the upper structure transformation of electric vehicles, contributing to the widespread adoption of environmentally friendly and energy-efficient transportation solutions. This transformation, especially aimed at enhancing energy efficiency and sustainability in school and service vehicles, will lead to the development of more sustainable transportation alternatives in the future.