Exploring enterprise risk management dynamics: Unraveling its impact on competitive advantage with the mediating role of organizational performance and the moderating role of innovation
Kurumsal risk yönetimi dinamiklerini keşfetme: Kurumsal performansın aracılık rolü ve inovasyonun moderatör rolü ile rekabet avantajı üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması
- Tez No: 930426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma,“Kurumsal Risk Yönetimi Dinamiklerinin Keşfi: Örgütsel Performansın Aracı Rolü ve Yeniliğin Düzenleyici Etkisi ile Rekabet Avantajına Etkilerinin Çözümlenmesi”başlıklı araştırmada, Kurumsal Risk Yönetimi'nin (ERM) örgütsel performans ve rekabet avantajı üzerindeki kritik rolünü incelemektedir. Norveç'in Florø şehrinde gerçekleştirilen bu araştırma, farklı sektörlerden 283 katılımcının verilerini analiz etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) yöntemini kullanmıştır. Bulgular, ERM'nin örgütsel performansı önemli ölçüde artırdığını ve bunun rekabet avantajı üzerindeki etkisini aracı bir rol üstlenerek sağladığını ortaya koymaktadır. ERM'nin önemli bileşenleri arasında iç çevre ve bilgi iletişimi, performansın iyileştirilmesi ve stratejik başarının sağlanması için hayati unsurlar olarak öne çıkmıştır. Bununla birlikte, yeniliğin ERM-rekabet avantajı ilişkisi üzerindeki düzenleyici rolünün istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, ERM uygulamalarına yeniliğin entegrasyonunun bağlama bağlı etkiler gösterebileceği bulunmuştur. Çalışma, Kaynak Tabanlı Görüş (RBV) teorisini geliştirerek ve risk yönetimi, örgütsel performans ve stratejik rekabet arasındaki bağlantıyı vurgulayarak önemli teorik katkılar sunmaktadır. Araştırma, ERM'yi karar alma süreçlerine dahil etmek, stratejik hedeflerle uyumlu hale getirmek ve risk farkındalığı ve uyum kültürü oluşturmak için pratik öneriler sunmaktadır. Gelecekteki araştırmalar, ERM çerçevelerini geliştirmek için uzun vadeli etkilerin, sektöre özgü uygulamaların ve ileri teknolojilerin rolünü keşfetmelidir. Bu bulgular, sürdürülebilir büyüme ve dayanıklılık sağlamak için akademisyenlere, uygulayıcılara ve politika yapıcılara rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Exploring Enterprise Risk Management Dynamics: Unraveling Its Impact on Competitive Advantage with the Mediating Role of Organizational Performance and the Moderating Effect of Innovation,”investigates the critical role of Enterprise Risk Management (ERM) in achieving organizational performance and competitive advantage. Conducted in Florø, Norway, this research employs Structural Equation Modeling (SEM) to analyze data from 283 respondents across various industries. The findings reveal that ERM significantly enhances organizational performance, which mediates its impact on competitive advantage. Key ERM components, including internal environment and information and communication, emerged as vital contributors to performance improvements and strategic success. However, the moderating role of innovation on the ERM-competitive advantage relationship was found to be statistically insignificant, suggesting context-dependent implications for integrating innovation with ERM practices. The study offers substantial theoretical contributions by refining the Resource-Based View (RBV) and emphasizing the interconnectedness of risk management, organizational performance, and strategic competitiveness. It provides practical recommendations for organizations to embed ERM into decision-making processes, align it with strategic goals, and foster a culture of risk-awareness and adaptability. Future research should explore longitudinal impacts, sector-specific applications, and advanced technologies' role in enhancing ERM frameworks. These insights serve as a guide for academics, practitioners, and policymakers aiming to leverage ERM for sustainable growth and resilience.