Modelling the difference between granimetric and GPS/levelling geoids
Granimetrik ve GPS/Nivelman jeoidi arasındaki farkın modellenmesi
- Tez No: 93045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÜNNİSA USUL, DOÇ. DR. MEHMET EMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz GRAVIMETRIK VE GPS/NIVELMAN JEOIDLERI ARASINDAKİ FARKIN MODELLENMESİ Yıldırım, Abdullah Yüksek Lisans, Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nurünnisa Usul Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Emin Ayhan Haziran 2000, 109 sayfa Bu çalışmada, GPS gözlemlerinden ortometrik yükseklik elde edebilmek amacıyla, gravimetrik ve GPS/nivelman jeoidleri arasındaki yükseklik farkının modellenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla ülke sınırlan içerisinde homojen olarak yayılan 172 adet GPS noktası kullanılmıştır. GPS/nivelman yükseklikleri birinci derece nivelman ağma noktalan bağlamak suretiyle elde edilirken, gravimetrik jeoid yükseklikleri TG-91'den enterpole edilmiştir. Verilerden trendin alınmasından sonra, jeoid yükseklikleri arasındaki farklar altı ayn kovaryans modeli kullanılarak kollokasyon yöntemiyle ele alınmıştır. Diğer taraftan, hesap bölgesine ilişkin veriler spektral analiz işlemine tabi tutulmuşlardır. Sinyal hakkında iyi bilgi edinebilmek için sadece jeoid modellerinin değil farklarının ve artıkların da güç spektrumu incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Jeoid, GPS/Nivelman Jeoidi, Jeoid Yüksekliği, Ortometrik Yükseklik iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELLING THE DIFFERENCE BETWEEN GRAVIMETRIC AND GPS/LEVELLING GEOIDS Yıldırım, Abdullah M.Sc, Department of Geodetic and Geographic Information Technologies Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nurünnisa Usul Co-supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. Emin Ayhan June 2000, 109 pages In this study, it has been aimed to model the difference between gravimetric and GPS/levelling geoidal heights in order to make orthometric height computation possible directly by GPS. For this purpose, 172 GPS benchmarks, which are homogeneously distributed in the conterminous of Türkiye, have been used. GPS/levelling geoidal heights are obtained by connecting the points to the first order levelling network while gravimetric geoidal heights were interpolated from the TG-91. After detrending, the difference between gravimetric and GPS/levelling geoids have been handled with least squares collocation using six different covariance functions. On the other hand, spectral analysis of the data pertaining to the area of computation has been conducted. In order to get firm idea about the signal not only the power spectrum of the geoid models have been obtained but their difference and the residuals are investigated also. Key words : Geoid, GPS/Levelling Geoid, Geoid Height, Orthometric Height m