Endüstriyel atık yağların geri dönüşümünde çalışan bireylerin atık yağ süreç bilgi düzeyleri ile çevre bilgi,duygu ve davranışlarının bazı değişkenler bakımından değerlendirilmesi: Aydın ili Efeler ilçesi örneği
Evaluation of product and process knowledge levels and environmental attitudes of individuals working in industrial waste oil recycling in terms of some variables: The case of Efeler district of Aydın province
- Tez No: 930477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Aydın ilinde atık yağların geri dönüşüm sürecinde hizmet veren iş yerlerinde çalışan bireylerin atık yağ ürün ve süreç bilgi düzeyleri ile çevre duyarlılık ve farkındalık düzeyleri ile bireylerin demografik özellikleri arasında ilişki olup/olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu anket çalışması nicel araştırma yönteminin, belli bir zaman diliminde, bir konunun/grubun durumu tanımlamaya yönelik betimsel, kesitsel desen ile gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması, Ekim 2023 ile Şubat 2024 tarihleri arasında, Aydın ili, Efeler İlçesinde bulunan kullanılmış motor yağı geri dönüşüm sürecinde kayıtlı özel iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 150 kişi ile yüz yüze görüşme yapılarak uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak, toplam 75 soru ve 5 Bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Ankette tarafımızdan hazırlanmış olan dokuz soruluk Çevre Bilgi Testi (AYBT) ile Avan (2011)'ın geliştirdiği Çevre Bilgi Ölçeği (ÇBÖ), Çevre Duygu Ölçeği (ÇDuÖ) ve Çevre Davranış Ölçeği (ÇDaÖ) ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verileri SPSS-15.0 programına aktarılarak t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan analizler sonucu, katılımcıların %78'inin AYBT'den başarılı puan almıştır. Çevre duyarlık ve farkındalıklarına ilişkin ölçek ortalamalarının ÇBÖ= 2,48, ÇDuÖ= 2,64 ve ÇDaÖ= 2,16 Olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this paper is to determine whether there is a relationship between the knowledge level of waste oil products, the knowledge level of recycling processes, the environmental sensitivity and awareness level of individuals and the demographic characteristics of individuals working in workplaces providing services in the recycling process of used engine oil in Aydın province. Materialand Methods: This survey study was conducted using the quantitative research method, descriptive, cross-sectional design to define the situation of a subject/group in a certain period of time. The survey was conducted face-to-face with 150 people working in private workplaces and public institutions and organisations registered in the industrial waste oil recycling process in Efeler district, Aydın province, between October 2023 and February 2024. A survey consisting of 75 questions and 5 sections was used as the data collection tool. The nine-question Waste Oil Knowledge Test (WOKT) developed by us and the Environmental Knowledge Scale (EKS), Environmental Emotion Scale (EES) and Environmental Behaviour Scale (EBS) scales developed by Avan (2011) were used in the survey. The data obtained were transferred to the SPSS-15.0 programme and analysed using t-test, ANOVA and Pearson correlation tests. Results: As a result of the analysis, 78% of the participants received a successful score on the WOKT. The mean scale scores for environmental sensitivity and awareness were determined to be EKS= 2.48, EES= 2.64 and EBS= 2.16.