Development of a virtual reality exposure therapy system: An example of obsessive- compulsive disorder
Sanal gerçeklik maruz birakma terapi sisteminin geliştirilmesi: Obsesif kompulsif bozukluk örneği
  1. Tez No: 930478
  2. Yazar: SÜLEYMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇİPİLOĞLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikiyatri, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sanal gerçeklik teknolojisi, gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızda yerini almaya başladı. Sağlıktan hukuka, eğitimden turizme kadar birçok alanda kendine yer bulan bu teknoloji, farklı sektörlerde yenilikçi çözümler sunmaktadır. Sanal gerçeklik gözlükleri, psikoterapi alanında, ilerleyen teknolojiye ayak uydurarak, tedavilerde kullanılmaya başlanmıştır. Sanal gerçeklik maruziyet terapisi, fobiler gibi çok sayıda anksiyete bozukluğunun tedavisinde geleneksel maruz bırakma terapisine göre daha erişilebilir, daha uygun ve güvenli ortamlar sunmaktadır. Birçok sanal gerçeklik maruziyet terapisi çözümü, terapi etkinliğini göz önüne serse de geniş ölçekte kullanımı çok azdır. Bu çözümleri geliştirirken tam olarak bir kılavuz olmadığından, çözümler arasında da bir standardizasyon yoktur. Bu nedenle pratik olarak etkili, çoğu maruziyet terapisinde kullanılabilecek halde güvenli, ticari olarak uygulanabilir sanal gerçeklik maruziyet terapisi çözümlerine ihtiyaç vardır. Bu amaçla, sanal gerçeklik maruziyet terapisi uygulamasında ölçeklenebilir ve yönetilebilir bir çalışma yaptık. Bu çalışma hem klinik hem de teknolojik açıdan yenilikçi bir çözüm sunarak, sadece obsesif-kompulsif bozukluk gibi belirli bir alanla sınırlı kalmayan, aynı zamanda diğer anksiyete bozukluklarında da uygulanabilir, genel bir çerçeve ortaya koymaktadır. Ayrıca, uzmanın süreci aktif bir şekilde takip edebilmesine ve bireysel ihtiyaçlara göre terapiyi özelleştirmesine olanak tanıyan bir sistem geliştirilmiştir. Bu yönleriyle çalışmamız, sanal gerçeklik maruziyet terapisinin yaygın kullanımını teşvik edebilecek önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, virtual reality technology has started to take its place in our lives. This technology, which has found its place in many fields from health to law, education to tourism, offers innovative solutions in different sectors. Virtual reality glasses have started to be used in the field of psychotherapy, keeping pace with the advancing technology. Virtual Reality Exposure Therapy (VRET) offers a more accessible, convenient and safer environment than traditional exposure therapy in the treatment of many anxiety disorders such as phobias. While many VRET solutions tout their efficacy in therapy, there has been little large-scale uptake. There are no guidelines for developing these solutions, so there is no standardization across solutions. There is therefore a need for safe, commercially viable VRET solutions that are practically effective and can be used in most exposure therapies. Based on this, we have developed a scalable and manageable VRET application. This study offers an innovative solution from both a clinical and technological point of view, presenting a generic VRET framework that is not only limited to a specific domain, such as obsessive-compulsive disorder, but is also applicable to other anxiety disorders. Furthermore, a system has been developed that allows the expert to actively follow the process and customize the therapy according to individual needs. In these aspects, our study is considered as an important step that can promote the widespread use of VRET.