High-throughput metabolom profilleme yoluyla Tritikale'de kuraklık stresine yanıtın karakterizasyonu
Characterization of drought stress response via high-throughput metabolome profilling in Triticale
- Tez No: 930484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİĞNEM ÖNEY BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kuraklık stresi, bitki fenotipinde fizyolojik, biyokimyasal ve metabolik hasarlara neden olan en önemli stres faktörlerinden biridir. Bu çalışmada, çoğunluğu Türkiye ve İtalya'da yetiştirilen 13 farklı tritikale çeşidinin kuraklık stresine tolerans mekanizması fizyolojik, biyokimyasal ve metabolomik parametreler açısından değerlendirilmiş ve ebeveynleri buğday (♀) ve çavdar (♂) ile karşılaştırmalı olarak ilişkilendirilmiştir. Fizyolojik açıdan çimlenme ve koleoptil yüzdesi, radikula ve koleoptil uzunluğu (cm), radikula sayısı, yaprak çapı (mm), bitki boyu (cm), taze ağırlık (g), yaprak sayısı, yaprak alanı (cm2), gövde çapı (cm) ile biyokimyasal açıdan prolin, MDA, antioksidan enzim bakımından SOD, CAT, APX ve stresle ilişkili metabolitlerin belirlenmesi açısından da metabolomik profillemesi ortaya konulmuştur. Stres uygulanmayan grupla karşılaştırıldığında kuraklık stresinin fizyolojik parametreler üzerine olumsuz etkisi olduğu bulunmuştur. Bitki abiyotik strese maruz kaldığında, antioksidan adı verilen enzimlerinin seviyeleri artmıştır. Kuraklık stresi altındaki tüm çeşitlerde toplam protein içeriğine ek olarak prolin, MDA, SOD, CAT ve APX aktivitelerinde de artış görülmüştür. Tritikale çeşitlerinin kuraklık stresi altındaki metabolomik profillemesi sonucunda 45 metabolit saptanmıştır. Sükroz, Fruktoz, Gulutamin, L- Asparajin, L-(-)-Malik acit, L- Alanin, Serine, Aspartik acit, D-Glutamik asit, Galaktoz, sitric acit, Glukoz, Asparjin , L-Proline, Glutamik asit, Maltoz, Meliboz ve Metiyonin metabolitleri kuraklıkla ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak, tüm bulgular değerlendirildiğinde kuraklık stresinin olumsuz etkilerini yenmede en başarılı çeşitler Karma-2000, Alperbey ve Mikham-2002 iken en hassas çeşit Tatlıcak-97 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought stress is one of the most significant stress factors causing physiological, biochemical, and metabolic damage to plant phenotypes. In this study, the drought stress tolerance mechanisms of 13 different triticale varieties, primarily cultivated in Turkey and Italy, were evaluated in terms of physiological, biochemical, and metabolomic parameters and were comparatively related to their parents, wheat (♀) and rye (♂). Physiological parameters such as germination and coleoptile percentage, radicle and coleoptile length (cm), radicle number, flag leaf diameter (mm), plant height (cm), fresh weight (g), leaf number, flag leaf area, and stem diameter (cm) were assessed. Biochemical parameters, including proline, MDA, and antioxidant enzymes like SOD, CAT, and APX, were analyzed, along with metabolomic profiling to identify stress-related metabolites. Compared to the group not subjected to stress, drought stress was found to have adverse effects on physiological parameters. When exposed to abiotic stress, the levels of antioxidant enzymes increased in the plants. Under drought stress, all varieties showed an increase in total protein content as well as proline, MDA, SOD, CAT, and APX activity. Metabolomic profiling of triticale varieties under drought stress identified 45 metabolites, including sucrose, fructose, glutamine, L-asparagine, L-(-)-malic acid, L-alanine, serine, aspartic acid, D-glutamic acid, galactose, citric acid, glucose, asparagine, L-proline, glutamic acid, maltose, melibiose, and methionine, which were found to be associated with drought.