AISI 316L paslanmaz çelik malzemelerin delinmesinde çoklu işlenebilirlik parametrelerinin araştırılması
Investigation of multiple machinability parameters in the drilling of AISI 316L stainless steel materials
  1. Tez No: 930483
  2. Yazar: GÜLŞAH BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF MALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AISI 316L paslanmaz çeliği, özellikle havacılık, sağlık, biyomedikal cihazlar ve gıda işleme gibi sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, düşük işlenebilirlik özellikleri nedeniyle kesme işlemleri sırasında zorluklar yaşanmakta ve bu da düşük kaliteli delik yüzeylerine yol açmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın temel amacı, ortopedik implant sektöründe de yaygın olarak kullanılan bu çelik malzeme üzerine delik delme işlemi öncesinde farklı ezerek parlatma işlemleri uygulanarak artan yüzey sertliği ve mikroyapının, çapak oluşumu, kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü gibi özelliklere etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle yüzey kalitesini iyileştirmek amacıyla Krom Karbo-Nitrür Kaplamalı (CrCN) sinterlenmiş karbür küresel takım ile 2 ve 3 paso ezerek parlatma işlemi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında çap 9,8 kaplamalı HSS matkap ile farklı delik delme yöntemleri ile yöntemleri ile 30mm derinliğinde kör delikler delinmiştir. Ezerek parlatma işleminin malzemenin mikrosertlik değerlerini ve sertlik derinliğini arttığı, delik delme yönteminin ve ezerek parlatma koşullarının kesme kuvvetlerini etkilediği, 2 paso ezerek parlatma işlemi uygulanan numunelerde, sabit adımla gagalayarak delik delme yönteminde en düşük Fz değerlerinin elde edildiği gözlemlenmiştir. Sertliğin artmasıyla çapak genişliği, çapak kök genişliği ve çapak yüksekliğinin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca ezerek parlatma işleminin delik iç yüzeylerinin yüzey pürüzlülük değerlerini de iyileştirdiği ve en iyi sonuçların 2 paso ezerek parlatma yapılan koşullarda elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AISI 316L stainless steel is widely used in industries such as aerospace, healthcare, biomedical devices, and food processing. However, due to its low machinability characteristics, cutting processes face challenges, leading to the formation of poor-quality hole surfaces. In this context, the primary aim of this study is to investigate the effects of increased surface hardness and microstructure, achieved through different burnishing processes applied prior to drilling, on properties such as burr formation, cutting forces, and surface roughness for this steel, which is also widely used in the orthopedic implant sector. In this study, burnishing processes with 2 and 3 passes were first performed using a Chromium Carbonitride (CrCN) coated sintered carbide spherical tool to improve surface quality. Then, blind holes of 30 mm depth were drilled with a coated HSS drill bit (9.8 mm diameter) using different drilling methods. The results showed that the burnishing process increased the material's microhardness values and hardness depth. It was also observed that the drilling method and burnishing conditions influenced the cutting forces. The lowest Fz values were obtained under the fixed-step reaming method with the samples subjected to 2-pass burnishing. Additionally, as hardness increased, burr width, burr root width, and burr height decreased. Furthermore, the burnishing process improved the surface roughness values of the hole inner surfaces, with the best results achieved under the 2-pass burnishing conditions.