Sağlık çalışanlarının olası bir depreme karşı kaygı düzeylerinin ve bireysel hazırlık durumlarının incelenmesi
Examining the anxiety levels and individual preparedness of healthcare workers against a possible earthquake
- Tez No: 930489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN KOLUTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Sağlık çalışanlarının olası bir depreme karşı kaygı düzeylerinin ve bireysel hazırlık durumlarının incelenmesi çalışması, Kırşehir'in Mucur ilçesinde tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya Mucur Devlet Hastanesi, Mucur Toplum Sağlığı Merkezi, Mucur Acil Sağlık Hizmetleri'nde (1 nolu ve 2 nolu istasyonlar), Mucur Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan toplam 205 sağlık çalışanı evreni oluşturmaktadır. Araştırmaya başlamadan önce Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinden etik kurul izni, araştırma yapılacak kurumlarla ilgili izin ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Evrenden örneklem seçilmeyerek hepsine ulaşılmaya çalışmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 201'dir. Örnekleme alınan bireylere; Tanıtıcı bilgi formu (EK-2), depreme yönelik bireysel hazırlık formu (EK-3), durumluk/ sürekli kaygı ölçeği (EK-4) uygulanmıştır. Araştırma da elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 22.0 programında analiz edilmiştir. Nicel değişkenlerin normallik dağılıma uygunluğu Kolmogorov - Smirnov Testi ile kontrol edilmiştir. Normal dağılımlı olmadığı için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırması için ki kare (x2) testi kullanıldı. p 0.05). Katılımcıların durumluk ve sürekli kaygı ölçeği puan ortalamalarına bakıldığında; durumluk kaygı ölçeğine verilen cevapların puan ortalamasına göre (puan±ss: 41.8±7,69), katılımcıların orta düzeyde kaygılı olduğu, sürekli kaygı ölçeğine verilen cevapların ortalamalarında (puan±ss:38.1±8.17) ise; hafif düzeyde kaygılı olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların büyük bir depremle başa çıkmak için bireysel olarak hazırlıklı olduğunu düşünme durumuna göre durumluk ve sürekli kaygı ölçekleri puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Anahtar Kelime: Sağlık çalışanları, Deprem, Kaygı düzeyleri, Hazırlık durumları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A descriptive study was conducted to investigate the anxiety levels and individual preparedness of healthcare workers against a possible earthquake in the Mucur district of Kırşehir. The universe of the study consists of a total of 205 healthcare workers working in Mucur State Hospital, Mucur Community Health Center, Mucur Emergency Health Services (stations 1 and 2), and Mucur Family Health Center. Before starting the research, ethics committee approval was obtained from Nevşehir Hacı Bektaş Veli University, permission from the institutions where the research would be conducted, and informed consent from the participants. No sample was selected from the universe and an attempt was made to reach all of them. The number of participants reached was 201. The following were applied to the individuals included in the sample: Introductory information form (ANNEX-2), individual preparedness form for healthcare workers for earthquake (ANNEX-3), state/trait anxiety scale (ANNEX-4). The data obtained in the research were analyzed in the IBM SPSS Statistics 22.0 program. The conformity of the quantitative variables to normality distribution was checked using the Kolmogorov-Smirnov Test. Since it was not normally distributed, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used. Chi-square (x2) test was used for comparison of categorical variables. p 0.05). When the participants' state and trait anxiety scale mean scores were examined; according to the mean score of the responses given to the state anxiety scale (score±sd: 41.8±7.69), it was determined that the participants were moderately anxious, and according to the mean score of the responses given to the trait anxiety scale (score±sd: 38.1±8.17), it was determined that they were mildly anxious. There was no significant difference between the state and trait anxiety scale mean scores according to the state of thinking that the participants were individually prepared to cope with a major earthquake (p>0.05). Keyword: Healthcare workers, Earthquake, Anxiety levels, Preparedness