Kuantum kuyu yapıları üzerindeki dış alan etkisinin yapay zeka kullanılarak araştırılması: Korelasyon ve regresyon yoluyla nor maksimum tepe değerinin davranış analizi
Investigation of external field effect on quantum well structures using artificial intelligence: Behavioral analysis of nor maximum peak value by correlation and regression
  1. Tez No: 930488
  2. Yazar: MUHAMMED SAYRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda Doğrusal Olmayan Optik (DOO) malzemeler, optoelektronik, fotonik ve lazer teknolojileri gibi ileri teknoloji alanlarında önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu malzemeler, optik sinyal işleme, modülasyon, frekans dönüşümü ve ultra kısa lazer darbeleri gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. DO optik süreçler, doğrusal olmayan optik doğrultma (Nonlineer Optical Rectification -NOR), ikinci ve üçüncü dereceden harmonik üretim (Second Harmonic Generation- SHG ve Third Harmonic Generation -THG) gibi etkilerle ilişkilidir. Malzeme bilimi ve nanoteknolojideki gelişmeler bu süreçlerin optimize edilmesini sağlamaktadır. Özellikle kuantum kuyuları (Quantum Well - QW), kuantum noktaları ve kuantum teller gibi düşük boyutlu yapılar, DOO optik özellikler üzerinde güçlü etkiler yaratmaktadır. Bu yapılardaki enerji seviyeleri, yapısal parametreler ve dış etkilerle (elektrik, manyetik alanlar vb.) kontrol edilebilmekte, böylece optik ve elektronik özellikler modifiye edilmektedir. Yapay zeka (regresyon ve korelasyon) teknikleri, QW sistemlerinin karmaşık davranışlarını öngörmek ve doğrusal olmayan optik özelliklerini analiz etmek için etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Tez çalışmasında, NOR katsayısının QW yapılarında dış faktörlere (sıcaklık, basınç, elektrik alan, kuantum kuyu genişliği gibi) bağlı değişimini anlamak için tahmin tabanlı regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu sayede, NOR'un maksimum değerleri ve tepe konumlarının değişimleri incelenmiş, maliyet etkin ve tekrarlanabilir sonuçlar elde edilmiştir. Tahmin modellerinin QW optik özelliklerini modellemedeki başarısı, bu yapıların optoelektronik uygulamalarda daha hassas tasarımlar için kullanılabilmesini sağlamaktadır. Bu tez, doğrusal olmayan optik tepkilerin hızlı ve verimli analizine katkı sağlamayı ve NOR'un optik sistem tasarımında kritik rolünü vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, nonlineer optical (NLO) materials have become a significant research topic in advanced technology fields such as optoelectronics, photonics, and laser technologies. These materials are used in various applications, including optical signal processing, modulation, frequency conversion, and ultrashort laser pulses. NLO processes are associated with effects such as nonlineer optical rectification (NOR) and second- and third-harmonic generation (SHG and THG). Advances in materials science and nanotechnology have enabled the optimization of these processes. Low-dimensional structures, particularly quantum wells (QWs), quantum dots, and quantum wires, have a strong influence on NLO properties. The energy levels in these structures can be controlled through structural parameters and external effects ( such as electric and magnetic fields), allowing modification of their optical and electronic properties. Artificial intelligence techniques have emerged as effective tools for predicting the complex behaviors of QW systems and analyzing their nonlineer optical properties. In this thesis, AI-based regression and correlation analyses were conducted to understand how the NOR coefficient in QW structures changes under external factors such as temperature, pressure, and electric fields. This approach enabled the examination of variations in the maximum values and peak positions of NOR, yielding cost-effective and reproducible results. The effectiveness of prediction models in capturing the optical properties of QWs enables their use in creating more precise designs for optoelectronic applications. This thesis aims to contribute to the rapid and efficient analysis of nonlineer optical responses and highlight the critical role of NOR in the design of optical systems.