Orta öğretimde okutulan tarih ders kitaplarının içerik bakımından yeterliliğinin öğretmenlere göre değerlendirilmesi
Evaluation of the adequacy of history textbooks taught in secondary education in terms of content according to teachers
- Tez No: 930498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN VEHBİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarında okutulan tarih ders kitaplarının içerik yeterliliğinin öğretmenler tarafından değerlendirilmesini ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, tarih ders kitaplarının içerik geçerliliğini ölçmek ve belirlenen hipotezleri test etmektir. Araştırma, belirlenen hipotezleri test etmek ve tarih ders kitaplarının içerik geçerliliğini ölçmek için kapsamlı bir metodoloji izlemiştir. Bu kapsamda, 340 öğretmen katılımıyla gerçekleştirilen araştırma iki aşamalı bir veri toplama süreci izlemiştir. İlk aşamada, Tanımlayıcı Bilgiler Formu ile öğretmenlerin demografik ve mesleki bilgileri toplanırken, ikinci aşama Ders Kitaplarının İçerik Yeterliliği Soru Formu ile ders kitaplarının içerik yeterliliğinin değerlendirilmesini içermiştir. Toplanan veriler, IBM SPSS 28 kullanılarak analiz edilmiş ve istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, özellikle deneyimli öğretmenlerin ders kitaplarını farklı boyutlarda değerlendirdiklerini ve ders kitaplarının içerik yeterliliğinin hizmet sürelerine göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, tarih ders kitaplarının içeriğinin sürekli olarak iyileştirilmesi ve güncellenmesi gerekliliğini vurgulamakta ve öğretmenlerin deneyimlerinin bu süreçte önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, tarih ders kitaplarının içerik yeterliliği konusunda önemli bulgular sunmakta ve öğretmenlerin hizmet sürelerinin değerlendirmeler üzerinde belirleyici olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with teachers' evaluation of the content validity of history textbooks taught in secondary education institutions in Turkey. The main purpose of the study is to measure the content validity of history textbooks and test the hypotheses. The study followed a comprehensive methodology to test the hypotheses and measure the content validity of history textbooks. In this context, the research, which was conducted with the participation of 340 teachers, followed a two-stage data collection process. In the first stage, teachers' demographic and professional information was collected using the Descriptive Information Form, while the second stage involved the evaluation of the content validity of the textbooks using the Questionnaire on Content Validity of Textbooks. The collected data were analyzed using IBM SPSS 28 and evaluated with statistical methods. The findings of the study revealed that especially experienced teachers evaluated the textbooks in different dimensions and that the content adequacy of the textbooks varied according to their length of service. These findings emphasize the need for continuous improvement and updating of the content of history textbooks and show that teachers' experience plays an important role in this process. This study provides important findings on the content adequacy of history textbooks and emphasizes that teachers' length of service is determinant on their evaluations