Karanlık kişilik özelliklerinin duygusal zekaya etkisi ulaştırma sektöründe bir uygulama
The effect of dark personality traits on emotional intelligence an application in the transportation sector
- Tez No: 930499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, karanlık kişilik özellikleri olarak bilinen Makyavelizm, Narsisizm ve Psikopati ile duygusal zekâ arasındaki ilişkiyi, ulaştırma sektöründeki bireyler üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, bu kişilik özelliklerinin duygusal zekâ üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, ulaştırma sektöründe çalışan 229 katılımcıdan çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Anket yoluyla elde edilen bu veriler, sosyal bilimlerde yaygın olarak kullanılan IBM SPSS Statistics 24.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizi sürecinde, katılımcıların demografik özelliklerine göre duygusal zekâ ve karanlık kişilik özellikleri açısından anlamlı farklılıklar olup olmadığını değerlendirmek için çeşitli istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Bu bağlamda, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testleri ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın analitik aşamaları, ulaştırma sektöründe çalışan bireylerin kişilik özelliklerinin ve duygusal zekâ düzeylerinin birbiriyle olan ilişkisini derinlemesine incelemeyi sağlamıştır. Ayrıca, farklı demografik gruplar arasında değişikliklerin varlığı da araştırılmıştır. Araştırmanın sonuç kısmında, elde edilen bulgular kapsamlı bir şekilde tartışılmış ve ulaştırma sektöründe karanlık kişilik özelliklerinin duygusal zekâ ile nasıl bir etkileşim içinde olduğu irdelenmiştir. Çalışmanın bulguları, iş ortamındaki psikolojik ve duygusal faktörlerin önemi konusunda yeni soruların ortaya atılmasına da zemin hazırlamıştır. Elde edilen bulgular, sektörel bazda çalışanların kişilik özelliklerinin duygusal zekâya yansımalarının daha derinlemesine incelenmesi gerektiğini ve bu tür ilişkilerin hem bireysel hem de kurumsal performans açısından kritik bir öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between dark personality traits, known as Machiavellianism, Narcissism, and Psychopathy, and emotional intelligence through individuals working in the transportation sector. The primary objective of the research is to reveal the effects of these personality traits on emotional intelligence. Within the scope of the study, data were collected from 229 participants working in the transportation sector using an online survey method. The data obtained through the survey were analyzed using IBM SPSS Statistics 24.0, a widely used program in social sciences. During the data analysis process, various statistical methods were applied to assess whether there were significant differences in emotional intelligence and dark personality traits based on the demographic characteristics of the participants. In this context, descriptive statistics, independent sample t-tests, and ANOVA tests were utilized. The analytical phases of the study provided an in-depth examination of the relationship between personality traits and emotional intelligence levels of individuals working in the transportation sector. Additionally, differences among various demographic groups were also investigated. In the results section, the findings obtained from the analysis were thoroughly discussed, focusing on how dark personality traits interact with emotional intelligence within the transportation sector. Furthermore, the results provided a foundation for raising new questions regarding the importance of psychological and emotional factors in the workplace. The findings suggest that the reflections of employees' personality traits on emotional intelligence should be examined more deeply and that such relationships hold critical importance for both individual and organizational performance.