Telerehabilitasyon temelli egzersiz ve takip programının geliştirilmesi ve lumbal disk hernisi olan hastalarda etkinliğinin araştırılması
Development of a telerehabitation-based exercise and monitoring program and investigation of its effectiveness on patients with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 930511
  2. Yazar: TÜRKİSLAM AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ALTUNTAŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Lumbal disk hernisi, genç ve orta yaşlı hastalarda omurgayı sıklıkla etkileyen yaygın bir mekanik durumdur. Telerehabilitasyonun kullanımı son yıllarda artmıştır. Yapılan literatür çalışmasında ev programı verilen lumbal disk herniasyonu olan hastalarda telerehabilitasyon ile broşür eğitiminin etkinliğinin karşılaştırıldığı çalışmaya rastlanmamıştır. Bizim çalışmamızın amacı web tabanlı telerehabilitasyon temelli egzersiz ve takip programı geliştirerek hastalarda ev egzersiz programı sürecinde geliştirilen takip programının geleneksel yöntem ile karşılaştırılmasının sağlanmasıdır. Çalışma için web tabanlı telerehabilitasyon temelli egzersiz ve takip programı geliştirildi. Programın etkinliği için klinik çalışmaya 80 hasta davet edildi. Bunlarda 34 tanesi çalışmanın dışlanma kriterlerine sahip olduğu için çıkarıldı. 46 katılımcı rastgele iki müdahale grubuna atandı. Broşür Grubu (n=23) ve Telerehabilitasyon Grubu (n=23). Her iki gruba da ev programı tedavi protokolü öncesinde ve sonrasında ağrı şiddeti değerlendirmek için Görsel Analog Skala (VAS) (genel, dinlenme aktivite, gece uykuda), engellilik düzeyini değerlendirmek için Oswestry Bel Özürlülük Anketi, yaşam kalitesi ölçeği SF12 Fiziksel ve zihinsel birleşen skorları, statik ve dinamik bel kas kuvvet ve enduransı ölçümleri yapıldı. Tedavi öncesinde elde edilen parametreler karşılaştırıldığında sadece dinamik bel kas kuvvet ve enduransında anlamlı fark broşür grubu lehinde (p=0,018) idi.
Özet (Çeviri)
Lumbar disc herniation is a common mechanical condition that frequently affects the spine in young and middle-aged patients. The use of telerehabilitation has increased in recent years. In the literature reviews, no study was found comparing the effectiveness of telerehabilitation and brochure education in patients with lumbar disc herniation who where provided with home exercise programs. The aim of our study was to develop a web-based telerehabilitation exercise and follow-up program, and compare it with traditional methods in the context of a home exercise program. For the study, a web-based telerehabilitation exercise and follow-up program was developed. A clinical trial was conducted with 80 patients to assess the effectiveness of the program. Of these, 34 were excluded due to exclusion criterias. The remaining 46 participants were randomly assigned to two intervention groups: Brochure Group (n=23) and Telerehabilitation Group (n=23). Both groups were evaluated before and after the home program using the Visual Analog Scale (VAS) to assess pain intensity (overall, resting activity, night sleep), the Oswestry Disability Index (ODI) to assess disability level, the SF-12 quality of life scale (physical and mental component scores), and static and dynamic lumbar muscle strength and endurance measurements. When comparing pre-treatment parameters, a significant difference was observed in dynamic lumbar muscle strength and endurance in favor of the brochure group (p=0.018).