Premenstrüel sendrom ile baş etmeye yönelik semptom haritasına göre yapılandırılmış eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of structured training according to symptom map for coping with premenstrual syndrome
- Tez No: 930516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İLÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma, Premenstrüel Sendroma Özgü Yaşam Memnuniyeti Ölçeği'nin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesi, psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesi ve semptom haritasına göre yapılandırılmış eğitim etkinliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, Eylül 2023 ile Şubat 2025 tarihleri arasında iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşaması metodolojik tipte olup Premenstrüel Sendromlu Bireylerin Yaşam Memnuniyeti Ölçeği geliştirilmiş ve psikometrik özellikleri değerlendirilmiştir. İkinci aşamasında ise randomize kontrollü bir müdahale çalışması gerçekleştirilerek PMS semptom haritasına dayalı eğitimin etkinliği değerlendirilmiştir. Veriler, tanıtıcı bilgi formu, Premenstrüel Sendrom Ölçeği, Görsel Analog Ölçeği, Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği ve Premenstrüel Sendroma Özgü Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS ve AMOS yazılımları kullanılarak, yüzdelik, ortalama, bağımsız t testi, bağımlı t testi, kikare testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri ile yapılmıştır. BULGULAR: Açıklayıcı faktör analizi ile 15 madde ve 3 boyut olarak belirlenen Premenstrüel Sendromlu Bireylerin Yaşam Memnuniyeti Ölçeği' nin doğrulayıcı faktör analizi uyum iyiliği değerleri, modelin kabul edilebilir olduğunu göstermektedir (RMSEA= .078; X2/df= 1,96; CFI=0.91; GFI=0.88; AGFI=0,83). Geliştirilen ölçeğin Cronbach Alpha'sı 0,880 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study was conducted to develop the Premenstrual Syndrome Specific Life Satisfaction Scale, to test its validity and reliability, to evaluate its psychometric properties and to examine the effectiveness of structured training according to the symptom map. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted in two phases between September 2023 and February 2025. The first phase of the study was methodological and the Life Satisfaction Scale of Individuals with Premenstrual Syndrome was developed and its psychometric properties were evaluated. In the second phase, a randomised controlled intervention study was conducted to evaluate the effectiveness of PMS symptom map-based training. Data were collected using a descriptive information form, Premenstrual Syndrome Scale, Visual Analogue Scale, Depression-Anxiety-Stress Scale and Premenstrual Syndrome Specific Life Satisfaction Scale. The data were analysed using SPSS and AMOS software, percentage, mean, independent t test, dependent t test, chi-square test, ANOVA and Pearson correlation analyses. RESULTS: Confirmatory factor analysis goodness of fit values of the Life Satisfaction Scale of Individuals with Premenstrual Syndrome, which was determined as 15 items and 3 dimensions by exploratory factor analysis, showed that the model was acceptable (RMSEA= .078; X2/df= 1.96; CFI=0.91; GFI=0.88; AGFI=0.83). Cronbach Alpha of the developed scale was found to be 0.880.