Premenstrual sendrom ile baş etmeye yönelik uygulanan akupresur ve mindfulness'ın premenstrual semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of acupressure and mindfulness applied to cope with premenstrual syndrome on premenstrual symptoms and quality of life
  1. Tez No: 793454
  2. Yazar: SİMGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma, premenstrual sendrom ile baş etmeye yönelik uygulanan akupresur ve mindfulness uygulamasının premenstrual semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü deneme modeli olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 87 akupresur, 88 mindfulness ve 86 kontrol grubu olmak üzere toplam 261 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler Katılımcı Bilgi Formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (DSÖYKÖ-KF) ile toplanmıştır. Araştırmada akupresur grubuna haftada iki gün 12 hafta boyunca toplam 24 defa akupresur uygulamaları istenilmiştir. Mindfulness grubuna ise 3 siklus boyunca mindfulness uygulamaları istenmiştir. Deney gruplarındaki öğrencilere 3 siklus akupresur ve mindfulness uygulamalarından sonra 3 siklus boyunca uygulamaları bırakmaları istenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına ön testten 12 ve 24 hafta sonra PMSÖ ve DSÖYKÖ-KF tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of acupressure and mindfulness practice to cope with premenstrual syndrome on premenstrual symptoms and quality of life. Material and Method: Research is randomized controlled trial. The sample of the study consist of a total of 261 students, 87 acupressure, 88 mindfulness and 86 control group. Data were collected the Participant Information Form, Premenstrual Syndrome Scale (PMSS) and World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF). The acupressure group was asked to apply acupressure two days a week for 12 weeks, a total of 24 times. Mindfulness group was asked to apply mindfulness for 3 cycles. After 3 cycles of acupressure and mindfulness application, in the experimental groups were asked to stop the applications for 3 cycles. The data were obtained PMSS and WHOQOL-BREF data collection forms 12 and 24 weeks after the pretest to all groups.