Üniversite öğrencilerine uygulanan aromaterapinin premenstruel sendrom ile baş etmeye etkisi
Effect of aromatherapy applied on college students for coping with premenstrual syndrome
  1. Tez No: 445434
  2. Yazar: TUĞBA UZUNÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırma, üniversite öğrencilerine uygulanan aromaterapinin Premenstruel Sendrom (PMS) ile baş etmeye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini Yozgat Yurdunda kalan 958 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubuna 40, kontrol grubuna 37 öğrenci dahil edilmiştir. Veriler anket formu ve PMS ölçeği ile toplanmıştır. Deney ve kontrol grubu PMS belirtileri açısından 3 siklus izlenmiştir. Deney grubuna inhalasyon aromaterapi yöntemi her bir siklus için ortalama 5 seans uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare ve t testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada deney ve kontrol grubunun 3 izlem süresince PMS ölçeği ortalama puanları karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p0.05) saptanmıştır. Sonuç: İnhalasyon aromaterapi yönteminin PMS ile baş etmede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. PMS sorunu yaşayan öğrencilerin PMS ile baş etmede lavanta yağı ile inhalasyon aromaterapi konusunda bilgilendirilmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out to determine effect of aromatherapy applied on college students for coping with premenstrual syndrome. Material and Method: The research was performed as a randomized controlled study. The population was composed of 958 college student staying in the Yozgat Dormitory. 40 students and 37 students were included in the experiment and control groups, respectively. Data was collected by questionnaire form and PMS scale. The experiment and control groups were followed up for 3 cycles in terms of PMS symptoms. The method of inhalation aromatherapy was applied for 5 sessions on average for each cycle. For data analysis, number, percentage, mean, standard deviation, chi-squarei independent t test and paired t test were used.