Premenstrual sendrom ile baş etmeye yönelik verilen eğitimin ve mandala etkinliğinin premenstrual semptomlar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of education on coping with premenstrual syndrome and mandala activity on premenstrual symptoms
  1. Tez No: 935525
  2. Yazar: MERVE SEZER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZFIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Araştırma, premenstrual sendrom ile baş etmeye yönelik verilen eğitim ve mandala etkinliğinin premenstrual semptomlar üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü tasarımda yürütülen bu araştırmada, 91 kız öğrenci mandala çizim-boyama grubu (n=30), eğitim grubu (n=30) ve kontrol grubu (n=31) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Mandala grubunda, öğrencilerle üç premenstrual dönemde birer kez mandala tekniği bilgilendirme, çizim ve boyama etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Eğitim grubuna, premenstrual sendrom ve semptom yönetimi hakkında, araştırmacı tarafından hazırlanan kitapçık ile üç defa eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna müdahale uygulanmamıştır. Araştırmanın verileri ön test ve son test şeklinde Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) aracılığıyla toplanmış olup istatistiksel analizlerde Anova, Post-hoc Scheffe, Bonferroni testleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of mandala activity and education on premenstrual symptoms. Method: In this randomized controlled design study, 91 female students were divided into three groups mandala drawing-painting group (n=30), training group (n=30), and control group (n=31). In the mandala group, mandala technical information, drawing, and painting activities were carried out with the students once in three premenstrual periods. The education group was trained three times with a booklet prepared by the researcher about premenstrual syndrome and symptom management. No intervention was applied to the control group. The study data were collected through the Premenstrual Syndrome Scale (PMSÖ) as pre-test and post-test and Anova, post-hoc Scheffe, and Bonferroni tests were used in statistical analyses. The significance level was accepted as p0.05).