Kemoterapi alan çocuğa bakım veren ebeveynlerin stresle başa çıkma düzeyleri ile bakım yükü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between stress coping levels and care burden of parents giving care to a child receiving chemotherapy
  1. Tez No: 930523
  2. Yazar: AYTEN KAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ZENGİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kemoterapi Alan Çocuğa Bakım Veren Ebeveynlerin Stresle Başa Çıkma Düzeyleri İle Bakım Yükü Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Öğrencinin Adı ve Soyadı: Ayten Kazan Danışmanı: Doç Dr. Leyla Zengin Aydın Anabilim Dalı: Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı 1.1. Özet Amaç: Bu çalışma, kemoterapi alan çocuğa bakım veren ebeveynlerin stresle başa çıkma düzeyleri ile bakım yükü arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç Ve Yöntem: Eylül 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Hastanesi çocuk hematoloji-onkoloji kliniği ve polikliniğine başvuran hastaların ebeveynleri ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Çocuk Hematoloji-Onkoloji kliniği ve polikliniğine başvuran 141 ebeveyn oluşturmuştur. Çalışma verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“ Stresle Başa Çıkma Ölçeği (SBÖ)”ve“Kanserli Çocukların Aile Bakım Vericileri İçin Bakım Yükü Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Examination Of The Relationship Between Stress Coping Levels And Care Burden Of Parents Giving Care To A Child Receiving Chemotherapy Student's Surname And Name: Ayten Kazan Adviser Of Thesis: Doç. Dr. Leyla Zengin Aydın Department: Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı 1.2. Abstract Aim:This study was conducted to examine the relationship between stress coping levels and care burden of parents who care for a child receiving chemotherapy. Material and Method The study was conducted with caregivers of patients admitted to the pediatric hematology-oncology clinic and outpatient clinic of Diyarbakır Dicle University Hospital between September 2023 and April 2024. The study sample consisted of 141 caregivers admitted to the pediatric hematology-oncology clinic and outpatient clinic. The study data were collected using the“Personal Information Form”,“Coping with Stress Scale (CSS)”and“Caregiving Burden Scale for Family Caregivers of Children with Cancer”. Results: There was a statistically significant difference in terms of total scores of CSS according to age classes (F=5,253; p=0,002). A statistically significant difference was found in terms of the total scores of the CSS according to occupations (χ2=9,862; p=0,046).