Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde mikrobiyota farkındalığı ve akdeniz diyetine uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of microbiota awareness and compliance with the mediterranean diet in Faculty of Health Sciences students
- Tez No: 930522
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mikrobiyota farkındalığı ve Akdeniz diyetine uyum arasındaki ilişkinin saptanması ve bu ilişkinin geleceğin sağlık profesyonelleri olacak olan sağlık bilimleri fakültesi öğrencileri ile değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, sağlık bilimleri fakültesi lisans düzeyi öğrencilerinin mikrobiyota farkındalık düzeyini ve probiyotik-prebiyotik bilgilerini saptamak, öğrencilerin Akdeniz diyetine bağlılıklarını değerlendirmek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma Konya'daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören 508 öğrenci ile yürütülmüştür. Tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın verileri toplanırken katılımcılara uygulanan anket kapsamında; Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ), Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), besin tüketim sıklığı formu ve konu ile ilgili sorulardan yararlanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların MEDAS puanı ortalama 5,8±1,72; MFÖ puanı ortalama 69,1±8,74 olarak saptanmıştır. Sonuca göre; katılımcıların Akdeniz diyeti bağlılığının düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the relationship between microbiota awareness and compliance with the Mediterranean diet and to evaluate this relationship with health sciences faculty students who will be the health professionals of the future. The aim of this study is to determine the microbiota awareness level and probiotic-prebiotic knowledge of undergraduate students of the faculty of health sciences, to evaluate the students' adherence to the Mediterranean diet and to reveal the relationship between these parameters. The study was conducted with 508 students studying at state universities in Konya. While collecting the data of this descriptive study, the Microbiota Awareness Scale (MAS), Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), food consumption frequency form and questions related to the subject were used within the scope of the survey applied to the participants. SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data. The participants' MEDAS score mean was 5.8±1.72; MAS score mean was 69.1±8.74. According to the results; it is seen that the participants' adherence to the Mediterranean diet was low.