Network provisioning using multiple UAVs in search and rescue missions
Arama ve kurtarma görevlerinde çoklu İHA kullanarak ağ sağlama
  1. Tez No: 930524
  2. Yazar: ATEFEH MOLAEI BIRGANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVŞEN YANMAZ ADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İHA takımları, İHA'ların veri toplama veya dağıtım düğümleri olarak iş birliği yaptığı senaryolarda yaygın şekilde değerlendirilmektedir. Bu sebep ile, son dönemdeki araştırmalar, bağlantıyı bir kısıt veya optimizasyon amacı olarak entegre eden İHA rota planlama algoritmaları önermiştir. Ancak, mevcut çalışmaların büyük bir kısmı öncelikli olarak topolojik bağlantı veya ortalama ağ performansına odaklanmakta ve üst katman protokollerini analiz etmek için rastgele veya geniş kapsamlı hareketlilik modelleriyle çalışan ağ simülatörlerini kullanmaktadır. Bu tezde öncelikle, bağlantı için optimize edilmiş çoklu-İHA rota planlayıcılarının performansı incelenmiş ve bu kapsamda hem iş birliğiyle optimize edilen ağlar hem de röle destekli ağlar ele alınmıştır. Ağ için optimize edilmiş çoklu-İHA yolları girdi olarak kullanılarak, topolojik olarak bağlı İHA yollarının her zaman PDR ve veri aktarım hızı (throughput) açısından istenen seviyede ağ performansı sağlamadığı gösterilmiştir. Ayrıca, İHA'ların gelecekteki hareketlerinden yararlanarak veri iletimini iyileştirmeyi amaçlayan bir yörünge tabanlı zamanlama yaklaşımı önerilmiştir. Yakın gelecekteki bağlantı uygunluğunu öngörerek, her düğümün, paketlerini en yakında baz istasyonu ile doğrudan bağlantı kurması beklenen komşulara yönlendirmesi ve toplam aktarım gecikmesinin azaltılması hedeflenmektedir. Elde edilen sonuçlar, bu zamanlama mekanizmasının klasik yönlendirme (örneğin AODV) yöntemlerine kıyasla daha üstün performans sergilenebileceğini göstermekte ve görev kritik uygulamalarda yörünge bilgisinin hem İHA rota planlamasına, hem de veri yönlendirme süreçlerine entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Teams of UAVs are widely considered for civil applications, where UAVs collaborate as data collection or delivery nodes. For this reason, recent research has proposed UAV path planning algorithms that integrate connectivity as a constraint or optimization objective. However, most studies primarily focus on topological connectivity or average network performance, often using network simulators with randomized or sweeping mobility models to analyze higher-layer protocols. In this thesis, we first analyze the performance of multi-UAV path planners optimized for connectivity, investigating both collaboratively optimized networks and relay-assisted networks. Taking network-optimized multi-UAV paths as input, we show that topologically connected UAV paths do not inherently guarantee acceptable network performance in terms of PDR and throughput. In addition, we develop a trajectory-based scheduling approach that exploits the future movements of UAVs to improve data delivery. By predicting imminent link availability, each node can forward its packets to neighbors that are expected to connect to the BS soon, thereby reducing overall transmission delays. Our results demonstrate that this scheduling and forwarding mechanism can outperform classical hop-based routing (e.g., AODV)——thereby underscoring the importance of incorporating trajectory information into both UAV path planning and data routing for mission-critical applications.