Tam mimarlık sözleşmelerinde tarafların borçları ve sorumlulukları
The obligations and liabilities of the parties in the comprehensive architectural contracts
- Tez No: 930526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN KAZMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Mimarlık, Law, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
İnşaat faaliyetlerinin vazgeçilmez ve hatta zorunlu unsuru olarak karşımıza çıkan mimarın taraf olduğu tam mimarlık sözleşmeleri, bu tez çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Tam mimarlık sözleşmelerinde mimar, iş sahibinin meydana getirilmesini istediği yapının mimari projelerini hazırlar, inşaat ruhsatının alınması için gerekli başvuru dosyasını hazırlayarak ilgili idari birimlere başvurur ve akabinde inşaat faaliyetinin projelere ve mesleki teknik standartlara uygun yürütülmesi için kontrollük edimlerini borçlanırken; iş sahibi bir bedel ödeme borcu altına girer. Çalışmamızda, bilhassa iş sahibinin istek ve amaçlarıyla çeşitli şekillerde karşımıza çıkan tam mimarlık sözleşmelerinin önce tarafları, unsurları ve hukuki niteliği incelenmiş; daha sonra alt başlıklar altında tarafların borçlarının neler olduğu detaylı olarak açıklanmıştır. Akabinde; söz konusu borçların ihlali halinde tarafların sorumluluklarının neler olduğu ve hukuki uyuşmazlıkların çözümünde uygulanması gereken mevzuat hükümleri ile buna ilişkin öğreti ve yargı kararlarındaki yaklaşımlar farklı perspektiflerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary subject of this thesis is comprehensive architectural contracts, in which the architect is a central and even indispensable party within construction activities. In such contracts, the architect prepares the architectural designs of the building that the client wishes to have constructed, compiles the necessary application dossier for obtaining a construction permit, and submits it to the relevant administrative authorities. Subsequently, the architect assumes the duty of supervision to ensure that the construction activities are carried out in accordance with the designs and professional technical standards, while the client undertakes the obligation to pay a fee. This thesis first examines the parties to comprehensive architectural contracts, which manifest in various forms depending on the client's needs and objectives, as well as the establishment, components, and legal nature. It then details the obligations of each party under specific subheadings. Finally, the thesis addresses the parties' liabilities in cases of breach of these obligations and explores the legal provisions to be applied in the resolution of related disputes, alongside relevant doctrinal approaches and judicial decisions from multiple perspectives.