İnşaat sözleşmelerinde hak talebine ilişkin şartların ve prosedürlerin biçimlendirilmesi
Structuring of claims related general conditions clauses and procedures in construction contracts
- Tez No: 349575
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnşaat sözleşme idaresinde hak talepleri konusu, pratikte ele alındığında, oldukça dikkatli yönetilmesi gereken ve her ne kadar sözleşme dokümanlarında her nokta doğru detaylandırılsa da tam anlamıyla engellenemeyecek bir konudur. Bu noktadan hareketle tez kapsamında önerilmiş prosedür ve genel şartname ile güdülmüş olan amaç, hak taleplerini anlaşmazlıklara götürmeyecek süreçlere imkan verip inşaat projelerini olumsuz süreçlere maruz bırakmadan başarılı hak talebi süreçleriyle idare edilmesine imkan sağlayacak zeminleri hazırlamak olarak tanımlanabilir. Tez kapsamında çalışmalar göz önüne alındığında, ele alınan başlıklar, inşaat projelerinde hak taleplerinin tanımlanması, geleneksel proje teslim sisteminde yapılacak bir hak talebinin nasıl yapılacağı, nasıl bir süreç izleyeceği ve bu süreç esnasında sözleşme taraflarının nasıl hareket etmesi gerektiği ve hak talebini yapan tarafın karşı tarafa vereceği hak talebi dosyasının nasıl olması gerektiği olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The claims subject in construction contract administration, should be managed very carefully in practice and even each point in the contract is detailed correctly, the rising of claims can not be completely prevented. Taking this point into consideration, the aim of the general conditions? related clauses and claims procedure which are proposed with this thesis can be defined as enabling grounds for processes which will not lead the claims to disputes thus keeping the construction projects away from unfavorable processes by preparing grounds for making successful administration of claims processes possible. As we overlook the works made within the content of this thesis, the general subjects can be stated as, definition of claims, how to make a claim in a traditional owner designer contractor project, what would be the processes to follow, how the project participants should act during these processes and how the claimant?s dossier should be formed.