Duvar resimlerinde kolektif kent belleği bağlamında entropi üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis' on entropy in context of collective urban memory in wall paintings
  1. Tez No: 930550
  2. Yazar: HATİCE DİLEK ÇOKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. BARIŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üzerinde yaşadığımız dünya ve gelişen olaylar örgüsündeki bir canlının doğumundan ölümü arasında geçen süreçte, gelişenlerde entropiyi görmemek mümkün değildir. Yok olmaya neden olan şey bozulma yıpranma ve düzensizlik, yani entropidir. Uzun soluklu bir zaman diliminden sonra, insanın doğadan kopmaya başladığı günden beri, yerleşik yaşama geçilmesiyle birlikte insanlık tarihinin birçok medeniyete sahne olduğunu görürüz. Duvar resimleri geçmişten günümüze kadar insanlık tarihinin kültürel gelişimine kaynaklık eden kolektif bellek arşivi niteliğindedir. Her medeniyet, kendi kültürünü yansıttığı kendine özgü duvar resimlerini oluşturmuştur. Kent oluşumlarıyla başlayan, dönemler halinde ele alınan duvar resimlerinde soyut bir kavram olan entropinin konuya yönelik anlatılabilmesi için özellikle kentin sosyolojik olaylarının neden olduğu tahribatları ele alan sanatçıların eserlerinden örnekler seçilmiştir. Sanatçıların seçilen eserlerinde entropi kavramına yaklaşımları; bozulma, eleştiri, yansıtma, göndermeler, düşündürme, soyutlama, propaganda vb. bir dille; metafor ve sembol kullanarak ifade edildiği görülür. Kent yaşamının zorlukları arasında sıkışıp kalan insanın yaşamı ve ortaya koyduğu kültürüyle arasında oluşturduğu derin bir bağ ile toplumdaki entropinin etkisiyle gerçekleşen sosyolojik çöküşün ya da yükselişin sonrasında ortaya çıkan yok oluş veya dönüşümlerle yeni oluşumların kültür entropisi üzerinde etkileri; sanatçıların eserlerinde, oluşan değişimlerin yükselişinde yükselişi çöküşünde çöküşü gibi entropinin yarattığı sonuçlar görsel anlatımla sanatsal bir dil ve ifade biçimi oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında, kavramsal olarak; insanın ürettiği kültürün, doğadan kopan ve artık neredeyse ilksel insan gibi yaşaması mümkün olmayan modern insanın yaşamındaki önemine, insanın insanla olan ilişkisine, insan ve kültürün önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to not see entropy in the events that happening in the period between birth and death of a creature that is in the world we live on and chain of events happening over time. What causes to vanish is decay, corrosion, disorder, or entropy. After a long time period, since the day that humans started to disconnect from the nature, with settlements establishment, we can observe that many civilizations appeared in history of humanity. Wall paintings have the quality of being source for human culture as a collective memory archive. Every civilization has created its unique wall paintings that are representing their own culture. In order to explain Entropy as an abstract concept which first appeard with first settlements and examined by periods, appropriate to the topic, examples of artists that works on the destruction that caused by the sociological events of the city are especially selected. In the selected works of the artists it could be observed that they aproach to Entropy concept with a language with decay, criticism, reflection, references, though provoking, abstraction, propaganda etc., by use of metaphors and symbols. The extinction that appears after socialogical rise or decay that occur with the effect of entropy in society that caused by life of the human that is stuck between the difficulties of the city life and the deep connection they make between their culture; results that Entropy created such as increasing when the transformation increase, and collapsing when the transformation collapse are became an artistic way of expression in the artists works with visual narration. In this thesis, it is emphesized conceptually that the importance of culture in modern humans life that disconnected from the nature and it is no more possible to live like primal humans; communication between humans and importance of human and culture.