Peptide encapsulated and 3D printable hydrogels as polymeric biomaterial inks and their in vitro evaluations
3B basılabilir hidrojeller için peptit kapsüllenmiş ve hibrit polimerik biyomalzeme mürekkebi geliştirilmesi ve in vitro değerlendirilmeleri
  1. Tez No: 930574
  2. Yazar: EMİNE DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK ÖZATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Önerilen tez kapsamında, biyouyumlu ve biyomimetik yapı iskelelerine sahip doğal polimerler, özellikle kemik doku mühendisliğinde kullanılmak üzere, 3B biyoyazıcı kullanılarak belirli bir şekil vermek için kullanılmıştır. Bu doğal polimerler, 3B baskı işlemi sırasında UV ışığı (365 nm) altında çapraz bağlanabilmeleri için metakrilik anhidrit ile modifiye edilmiştir. Ek olarak, hidrojellerin mekanik mukavemetini arttırmak için metakrilatlı polimerlere sentetik ve biyobozunur bir polimer olan PEGdiMA (Poli(etilen glikol)di Metakrilat) eklenmiştir. Bu hidrojeller, kemik hücresi yapışmasına özel bir peptidin kapsüllenmesiyle elde edilmiştir. Katı faz peptid sentezi yöntemiyle sentezlenen bu peptid, yapısında 4 aminoasit KRSR motifi içerir. KRSR'nin (osteoblast yapışkan peptid) polimere kapsüllenmesiyle, peptidin hidrojellere immobilize edilmesi mümkün olmuştur. Elde edilen 3B basılabilir hidrojeller, morfolojik Taramalı Elektron Mikroskobu ve mekanik (reometre) özelliklerinin yanı sıra, sudaki şişme kapasiteleri, FT-IR Spektroskopisi yoluyla kimyasal bütünlükleri açısından karakterize edilmiştir. In-vitro analize ilişkin olarak, hazırlanan hidrojellerin fare fibroblastlarına (L929 hücre hattı) karşı sitotoksik etkisi CCK-8 kiti ile araştırılarak hem doğal hem de sentetik polimerlerin çeşitli kombinasyonlarından hazırlanan hidrojellerin %70'ten fazla hücre canlılığı sağladığı gösterilmiştir. Daha sonra insan fetal osteoblast (hFOB 1.19 hücre hattı) hücreleri üzerinde live-dead floresan görüntüleme boyası kullanılarak hücre adezyon testi yapılmış ve Alizarin Red S boyamasıyla mineralizasyon oranı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, natural polymers with biocompatible and biomimetic scaffolds were used to give specific shapes using a 3D bioprinter, especially for application in bone tissue engineering. These natural polymers were modified with methacrylic anhydride so that they could be crosslinked under UV light (365 nm) during the 3D printing process. In addition, the methacrylated polymers were mixed with a synthetic biodegradable polymer PEGdiMA (Poly(ethylene glycol)di Methacrylate) to improve the mechanical strength of the hydrogels. These hydrogels were decorated with a peptide, specific to bone cell adhesion. This peptide includes 4 aminoacid KRSR motifs in its structure and was synthesized via a solid phase peptide synthesis method. By encapsulating the KRSR (osteoblast adhesive peptide) in the polymer, it was possible to immobilize the peptide into the final hydrogel. The obtained 3D bioprintable hydrogels were characterized for their swelling capacity in water, and chemical integrity via FT-IR Spectroscopy, together with its morphological Scanning Electron Microscopy and mechanical (rheometer) properties. Regarding the in vitro analysis, the cytotoxic effect of prepared hydrogels has been investigated against mouse fibroblasts (L929 cell line) via CCK-8 assay and it was demonstrated that prepared hydrogels of various combinations of both natural and synthetic polymers provided more than 70 % cell viability, after which the cell adhesion assay was performed against hFOB 1.19 human fetal osteoblast cell line in a time-dependent manner via live/dead fluorescent imaging-based assay and mineralization rate was determined by Alizarin Red S staining.