Comparative analysis of OSEM parameters for cardiac SPECT imaging across multiple camera brands: A monte carlo study
Çoklu kamera markaları arasında kardiyak SPECT görüntülemesi için OSEM parametrelerinin karşılaştırmalı analizi: Bir monte carlo çalışması
  1. Tez No: 930582
  2. Yazar: GHASSAN E. I. ABOJAYAB
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALBERT GÜVENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: İki farklı sıkça kullanılan SPECT kamerada sıralı alt kümeler beklenti maksimizasyonu (OSEM) parametrelerinin kardiyak SPECT görüntülerinin kantitatif görüntü kalitesine etkisini incelemek ve en iyi tanısal kalitede görüntüler üretmek için optimal ayarları belirlemek. Diğer bir amaç ise farklı kameraların op- timal parametrelerde ve tespit edilebilirlik seviyelerinde önemli bir değişiklik yapıp yapmadığını değerlendirmek. Yöntemler: OSEM iteratif rekonstrüksiyon algoritmasının optimizasyonu, 12 OSEM alt küme-iterasyon kombinasyonunda kontrast-gürültü oranı (CNR) ve defekt kontrastı gibi görüntü kalitesi metriklerini karılatırarak gerçekleştirildi. Sekiz çerçeve SIMIND Monte Carlo Simülasyon paketi kullanılarak yeniden oluşturuldu. 370 MBq (10mCi) aktivite ve her projeksiyon için 20 saniyelik projeksiyon edinim aralığı kullanıldı. Bu çalımada tüm görüntüler için attenuasyon (AC) ve saçılma düzeltmeleri (SC) yapıldı. Bulgular: 16-2 alt küme-iterasyon kombinasyonu, her iki kamera için en yüksek CNR ve defekt kontrastı değerlerini verdi. İki kamera için CNR değerleri arasındaki fark yalnızca %5 civarında bulundu. Sonuçlar: Monte Carlo simülasyonları, rekonstrüksiyon parametreleri ve düzeltme al- goritmalarına ilişkin kantitatif görüntü kalitesinin nasıl davrandığını kontrol edilen bir ortamda aratırmak için yararlı olabilir. Bulunan optimum, önceki bulgularda bildirilen değerlere benzer. Bu çalımada, farklı kamera markalarının kullanımı optimumu etk- ilemedi. Kantitatif tespit edilebilirlik ölçütleri de çok benzerdi.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: To examine the effect of ordered subset expec- tation maximization (OSEM) parameters on the quantitative image quality of cardiac SPECT images in two different frequently used SPECT cameras and determine the op- timal settings for producing images of best diagnostic quality. Another objective was to assess if different cameras produced a significant change in optimal parameters and levels of detectability. Methods: The optimization of OSEM iterative reconstruction algorithm was carried out by comparing image quality metrics, namely, contrast-to- noise ratio (CNR) and defect contrast across 12 OSEM subset-iteration combinations to find the best choice for cardiac perfusion SPECT images. Eight frames were re- constructed using the SIMIND Monte Carlo Simulation package. An activity of 370 MBq (10mCi) and projection acquisition interval of 20 seconds per projection were used. Attenuation (AC) and scatter corrections (SC) were performed in this study for all images. Results: The 16-2 subset-iteration combination yielded the highest CNR and defect contrast values for both cameras. The difference between CNR values for two cameras was found to be around 5% only. Conclusions: Monte Carlo simulations can be useful to investigate how quantitative image quality behaves with respect to reconstruction parameters and correction algorithms in a controlled environment. The found optimum is similar to values reported in previous findings. In this study, the use of different camera brands did not affect the optimum. The quantitative detectability measures were also very similar.