Duyguları tanıma ve ifade etme psikoeğitim programının 9-11 yaş çocukların duygu düzenleme ve özsaygı düzeylerine etkisi
The effect of the psychoeducation program on recogniting and expressing emotions on the emotion regulation and self-esteem levels of 9-11 years old children
  1. Tez No: 930594
  2. Yazar: NAGİHAN ALPYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, 9 ila 11 yaş aralığındaki çocuklara uygulanan Duyguları Fark Etme ve İfade Etme Psikoeğitim Programının çocukların duygu düzenleme ve özsaygı becerileri üzerindeki etkilerini incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul'da bir devlet ilkokulunda randomize olarak eşit sayılarda deney ve kontrol gruplarına atanmış 16 ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmazken deney grubuna haftada bir gün 60 dakika boyunca Duyguları Fark Etme ve İfade Etme Psikoeğitim Programı 7 hafta süreyle uygulanmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze olarak kişisel bilgi formu, Bilişsel Duygu düzenleme Ölçeği ve Coopersmith Özsaygı Envanterinin yer aldığı anket formu ile toplanmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı üzerinde bağımlı ve bağımsız t testi, Mann Whitney-U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları özsaygı ölçeğinin genel özsaygı, sosyal özsaygı ve okul/akademik özsaygı puanları için hem deney ve kontrol grubu karşılaştırmalarında hem de ön test ve son test karşılaştırmalarında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Deney grubuna uygulanan psikoeğitim programının özsaygı açısından anlamlı etkisinin tespit edildiği tek boyutun ev/aile özsaygı alt boyutu olduğu saptanmıştır. Duygu düzenleme becerileri açısından kendini suçlama, kabul etme, ruminasyon, pozitif tekrar odaklanma, plana tekrar odaklanma, pozitif yeniden gözden geçirme ve felaketleştirme alt boyutlarda hem deney ve kontrol grubu karşılaştırmalarında hem de ön test ve son test karşılaştırmalarında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Duygu düzenleme ölçeğinin bakış açısına yerleştirme ve başkalarını suçlama alt boyutları için yapılan analizlerde deney grubu lehine anlamlı sonuçların elde edildiği görülmüştür. Araştırmada, Duyguları Fark Etme ve İfade Etme Psikoeğitim Programının 9-11 yaşlarındaki çocukların özsaygı ve duygu düzenleme becerileri üzerinde kısmı bir pozitif etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of the Noticing and Expressing Emotions Psychoeducation Program applied to children between the ages of 9 and 11 on their emotion regulation and self-esteem skills. The study was conducted in a state primary school in Istanbul with 16 3rd and 4th grade primary school students who were randomly assigned to experimental and control groups in equal numbers. While no intervention was made to the control group, the Noticing and Expressing Emotions Psychoeducation Program was applied to the experimental group for 60 minutes once a week for 7 weeks. The data of the study were collected face to face using a questionnaire form including the personal information form, the Cognitive Emotion Regulation Scale, and the Coopersmith Self-Esteem Inventory. The data were analyzed using the dependent and independent t-test, the Mann Whitney-U test, and the Wilcoxon signed-rank test on the SPSS 26.0 program. The findings of the study showed that there was no significant difference in the general self-esteem, social self-esteem and school/academic self-esteem scores of the self-esteem scale, both in the experimental and control group comparisons and in the pre-test and post-test comparisons. It was determined that the only dimension in which the psychoeducation program applied to the experimental group had a significant effect in terms of self-esteem was the home/family self-esteem sub-dimension. In terms of emotion regulation skills, it was determined that there was no significant difference in the sub-dimensions of self-blame, acceptance, rumination, positive refocusing, refocusing on planning, positive reconsideration and catastrophizing, both in the experimental and control group comparisons and in the pre-test and post-test comparisons. It was observed that significant results were obtained in favor of the experimental group in the analyses conducted for the perspective taking and blaming others sub-dimensions of the emotion regulation scale. In the study, it was concluded that the Recognizing and Expressing Emotions Psychoeducation Program had a partial positive effect on the self-esteem and emotion regulation skills of children aged 9-11.