Endoskopik mesane tümörü rezeksiyonu yapılan dokularda mikroplastik varlığının araştırılması
Investigation of microplastic presence in tissues undergoing endoscopic bladder tumor resection
  1. Tez No: 930606
  2. Yazar: OSMAN MERT YİRMİBEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ALPEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Plastikler, düşük maliyetleri, dayanıklılıkları ve geniş kullanım alanları nedeniyle modern endüstride yaygın olarak tercih edilen malzemelerdir. Ancak, plastik atıkların artması ve geri dönüşüm oranlarının düşük olması sonucu doğada biriken plastikler, çevresel faktörler nedeniyle bozunmaları boyutları 0,001-5 mm arasında değişen mikroplastiklerin (MP) oluşumuna yol açmaktadır. MP'ler, özellikle su ve hava yoluyla ekosisteme yayılmakta ve deniz ürünleri, içme suyu, ambalajlı gıdalar gibi çeşitli kaynaklar aracılığıyla insan vücuduna girmektedir. Oral yutma, solunum veya deri teması gibi yollarla vücuda alınan MP'ler, dolaşım sistemine katılarak organlara taşınabilmekte ve biyolojik süreçler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Günlük yaşamda çeşitli kaynaklardan toprak, hava ve su yoluyla ekosisteme yayılan MP'ler besin zinciri yoluyla canlıların dokularında birikerek biyolojik sistemleri etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda dışkı, idrar, mekonyum, anne sütü, kan, balgam gibi biyolojik numulerle birlikte akciğer, böbrek, dalak, karaciğer gibi doku ve organlarda MP'lerin varlığının ortaya konması, içinde bulunduğumuz MP tehdidini açıkça göstermektedir. Literatürde MP'lerin inflamasyona, oksidatif strese ve hücresel işlev bozukluklarına neden olduğu, genetik hasara yol açarak ve mutasyonları tetikleyerek kanser gelişme riskini artırdığını gösteren çalışmalar mevcut. Bu çalışmada hem idrar ile hem kan dolaşımıyla MP'lere maruz kalan mesane dokusunda MP'lerin olası varlığı ve MP ile mesane kanseri arasındaki olabilecek ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Elde edilen örnekler Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FTIR) Spektroskopisi, Raman Spektroskopisi ile Taramalı Elektron Mikroskobisi (SEM) ve Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) gibi farklı analitik tekniklerle analiz edildi. Tüm analizlerin değerlendirilmesi sonucunda, incelenen MP yapıların insan mesane dokusunda varlığı tespit edildi. Ayrıca bu çalışma, mesane tümörü yüksek derecesi ile MP ve magnezyum arasında ilişki olabileceğini öne sürmektedir. Gelecekte yapılacak daha kapsamlı çalışmalar, MP'lerin mesane üzerindeki etkilerini daha net bir şekilde ortaya koyacacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastics are widely preferred materials in modern industry due to their low cost, durability, and broad range of applications. However, the increasing accumulation of plastic waste and low recycling rates have led to the persistence of plastics in the environment. Over time, these plastics degrade under environmental factors, resulting in the formation of microplastics (MPs), which range in size from 0.001 to 5 mm. Microplastics (MPs) spread into the ecosystem primarily through water and air and enter the human body via various sources such as seafood, drinking water, and packaged foods. MPs can be absorbed into the body through oral ingestion, inhalation, or dermal contact, subsequently entering the circulatory system and being transported to various organs, where they may have adverse effects on biological processes. MPs, originating from diverse sources in daily life, disperse into the environment through soil, air, and water, accumulating in the tissues of living organisms via the food chain and potentially impacting biological systems. Studies have confirmed the presence of MPs in various biological samples, including feces, urine, meconium, breast milk, blood, and sputum, as well as in organs such as the lungs, kidneys, spleen, and liver, highlighting the significant threat posed by MPs. The existing literature suggests that MPs contribute to inflammation, oxidative stress, and cellular dysfunction, while also inducing genetic damage and mutations, thereby increasing the risk of cancer development. In this study, we aimed to investigate the potential presence of MPs in bladder tissue, which is exposed to MPs both via urine and the bloodstream, and to explore a possible association between MPs and bladder cancer. The collected tissue samples were analyzed using Fourier Transform Infrared (FTIR) Spectroscopy, Raman Spectroscopy, Scanning Electron Microscopy (SEM), and Energy Dispersive Spectroscopy (EDS). The results of all analytical evaluations confirmed the presence of MP structures in human bladder tissue. Furthermore, this study suggests a potential relationship between high-grade bladder tumors, MP exposure, and magnesium levels. Future large-scale studies are expected to provide a clearer understanding of the impact of MPs on bladder tissue and their potential role in bladder carcinogenesis.