Türkiye sahası aşk hikâyelerinde kadın figürü
The figure of woman in love stories of Turkish literature
- Tez No: 930618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUŞEN ALİZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışma, halk edebiyatından çağdaş Türk edebiyatına kadar uzanan süreçte, kadın karakterlerinin toplumun değişen değerleri, cinsiyet normları ve bireysel kimlik arayışlarıyla paralel olarak nasıl şekillendiğini araştırmaktadır. Tezde, aşk hikâyelerinde kadınların duygusal, toplumsal ve bireysel yönlerinin nasıl güç kazandığına, edebiyatın toplumsal değişimleri nasıl yansıttığına ve kadınların aşk ilişkilerindeki temsillerinin toplumsal yapılarla nasıl ilişkili olduğuna odaklanılmaktadır. Halk hikâyelerinin biçimsel ve içeriksel özellikleri, toplumsal değerleri ve kültürel yapıyı yansıtan unsurlar içerir. Bu hikâyeler, genellikle cesur ve idealize edilen kahramanların zorluklarla mücadele ederek üstünlük kazandığı, aşk ve kahramanlık temalarını işleyen kısa ve öz metinlerdir. Tezde, halk hikâyelerinde kadının rolü, toplumsal normlar ve bireysel özgürlükler bağlamında farklılaşarak kahramanlık, cesaret ve akıl gibi içsel özelliklerle öne çıktığından bahsedilmektedir. Kadınlar, erkek kahramanların motivasyonlarını şekillendiren ve onları dönüştüren figürler olarak yer alırken, Dede Korkut Hikâyeleri gibi örneklerde cesur kahramanlar, savaşçılar ve liderler olarak da karşımıza çıkmaktadırlar. Tezde halk hikâyelerinin kadın karakterlerin toplumsal hayattaki yerini ve niteliklerini nasıl yansıttığı, aşk, kahramanlık ve fedakârlık gibi temalar üzerinden incelenmiş ve Türk halk hikâyelerinin kadınların toplumsal statüsünü ve değerlerini nasıl aktardığına dair önemli çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study investigates how female characters in Turkish literature, from folk literature to contemporary works, have evolved in parallel with changing societal values, gender norms, and individual quests for identity. The thesis focuses on how women's emotional, social, and personal aspects have gained strength in love stories, how literature reflects societal changes, and how the representation of women in romantic relationships is connected to social structures. Folk tales contain formal and content-related elements that reflect societal values and cultural structures. These tales often feature brave and idealized heroes who overcome challenges and are centered around themes of love and heroism. The thesis discusses how the role of women in folk tales, in the context of social norms and individual freedoms, evolves to emphasize inner qualities such as heroism, courage, and intelligence. Women are portrayed as figures who shape and transform the motivations of male heroes. In examples like the Dede Korkut Stories, women also appear as brave heroes, warriors, and leaders. The thesis examines how folk tales reflect women's roles and qualities in society, analyzing themes of love, heroism, and sacrifice, and provides significant insights into how Turkish folk tales convey the social status and values of women.