Annenin kapsayıcı işlevi ile 3-6 yaş arası çocuklarda görülen depresif belirtiler arasındaki ilişkide baba rolünün etkisinin incelenmesi
The examination of the impact of the father's role on the relationship between the maternal containment function and depressive symptoms in children aged 3-6 years
- Tez No: 930619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ALGEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, 3-6 yaş arasındaki çocuklarda görülen depresif belirtiler ile annenin kapsayıcı işlevi ve baba rolü arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma nicel olarak tasarlanmış olup çalışmanın araştırma modeli ilişkisel tarama modelidir. Çalışmanın evreni, İstanbul'da alanın uzman hekimi tarafından değerlendirilip, yönlendirilmesi ile 3-6 yaş arası depresif belirtileri olan çocukların anne/babaları oluşturmaktadır. Araştırma, 386 anne-baba çiftinden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, çocukların depresif belirtilerini değerlendirmek amacıyla Çocuk Depresif Semptom Ölçeği (ÇDSÖ) kullanılmış, annenin kapsayıcı işlevini ölçmek için Kapsayıcı İşlev Ölçeği (KİÖ) ve baba rolü ile ilgili veriler için Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 28.0 programı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov, shapiro-wilk test ile ölçülmüştür. Dağılımı normal olmayan nicel bağımsız verilerin analizinde mann-whitney u test uygulanmıştır. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test uygulanmıştır. Korelasyon analizinde ise spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, çocukların depresif belirtilerinin annenin kapsayıcı işlevi ve baba katılımı ile ilişki içinde olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda annenin kapsayıcı işlevi ile çocuklarda görülen depresif belirtiler arasında negatif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ve baba katılımının da bu ilişkiyi şekillendiren bir faktör olduğu bulunmuştur. Özellikle, annenin kapsayıcı işlevinin güçlü olduğu durumlarda çocuklarda görülen depresif belirtilerin daha düşük seviyelerde olduğu gözlemlenmiştir. Baba katılımının, annenin kapsayıcı işlevine bağlı olarak çocukların ruhsal durumlarına olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları ilgili literatür ile tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between depressive symptoms observed in children aged 3-6 years, maternal containment function, and the role of the father. The study was designed quantitatively using a correlational survey model. The population of the study consists of parents of children aged between 3 years and 6 years who were identified as showing depressive symptoms and referred by a specialist physician in Istanbul. The research was conducted with data obtained from 386 mother-father pairs. To evaluate depressive symptoms in children, the Child Depression Symptom Scale (CDSS) was employed. The Maternal Containment Function Scale (MCFS) was used to measure maternal containment, while the Father Involvement Scale (FIS) assessed the father's role. Data analysis was carried out using SPSS 28.0. The distribution of variables was tested using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. The Mann-Whitney U test was applied for non-normally distributed independent quantitative variables, while the Chi-square test was used for independent qualitative variables. Spearman correlation analysis was conducted to determine relationships between variables. The findings indicate that children's depressive symptoms are significantly associated with maternal containment function and father involvement. A negative and statistically significant relationship was found between maternal containment function and depressive symptoms in children, with father involvement acting as a moderating factor in this relationship. Particularly, depressive symptoms in children were observed to be lower when maternal containment was strong. Additionally, father involvement was found to positively influence children's psychological well-being, depending on the strength of maternal containment. The findings were discussed in light of relevant literature, and recommendations were provided based on the study results.