تفسير القرآن المجيد للإمام عبد الباقي التبريزي البغدادي (ت: 1039هـ) دراسة وتحقيق من الآية (50) من سورة يونس، إلى الآية (17) من سورة الإسراء
Abdülbâkî Tebrîzî'nin (ö.1039h.) 'Tefsîru'l-Kur'ani'l-Mecîd' adli eserinin tahlil ve tahkîki (Yûnus Sûresi 50. âyetten İsra sûresi 17. âyete kadar)
- Tez No: 930617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD MJALLİ RABABAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ürdün Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 534
Özet
Bu çalışma Abdülbâkî Tebrîzî'nin (ö.1039h.)“Tefsîru'l-Kur'âni'l-Mecîd”adlı eserinin Yûnus Sûresi 50. âyetten İsra Sûresi 17. âyete kadarki kısmının dirâse ve tahkîkini ihtiva etmektedir. Çalışma, el yazması eserden tahkik için belirlenen bölümün metnini müellifin arzu ettiği şekliyle gün yüzüne çıkarmak suretiyle tahakkuk etmektedir. Girizgâh olarak müellifin hayatı, tefsirindeki metodu, bu tefsirin ilmî değerinin ibrazı ve içeriğindeki yenilikler gibi konular ele alınmıştır. Araştırmacı bu çalışmada analiz metodu, tanımlayıcı yöntem ve tahkîk yöntemi gibi çeşitli araştırma yöntem ve tekniklerine başvurmuştur. Çalışma, mukaddime, giriş, iki bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda Tebrîzî'nin tefsirinin mîladî 11. Yy.'da yazılmış ansiklopedik dirâyet tefsirlerden olduğu tespit edilmiştir. Zîra müellif lügat, belağat, akîde -özellikle Eş'arî ve Mutezile akîdesi- Kur'ân ilimleri ve Kırâatleri gibi pek çok alanda üstün meziyet ortaya koymuştur. Ayrıca Tebrîzî tefsir mirasını nakletmekle yetinmemiş aksine onu tefsir usûl ve kâideleri çerçevesinde tahlil ve tenkîde tâbî tutmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines Abdelbaqi Altabrizi Albaghdadi's Tafsir“Exegesis”of the Holy Qur'an through the study and investigation of the Quranic verses starting from verse (50) in Surah Yūnus to verse (17) in Surah Al-Isrā' in order to explain the textual narrative of the verses examined in this paper and present the narrative as intended by the author (Altabrizi). The study sheds light on Altabrizi's biography, his Tafsir of the Holy Qur'an, and his methodology in interpreting the Quran. It also studies the scientific value of this Tafsir and highlights its new findings. The researcher follows different research methods in this study, including inductive, analytical, descriptive, and investigative methods. The study is divided into an introduction, a preface, two chapters, and a conclusion. The paper concludes that Altabrizi's Tafsir is a subjective interpretation of the Holy Quran which was authored in the eleventh century AD. It is considered a comprehensive Tafsir due to the author's excellence in different areas such as linguistic and rhetorical aspects, doctrinal aspects- especially the doctrines of Al-Ashaira and Mu'tazila-, Quranic Sciences, and Quranic Readings. In addition to transmitting Tafsir heritage, Altabrizi also provided criticism and analysis according to the Principles of Tafsir. He also discussed previous interpretations of the Quran.