Diyabetik hastalarda nöron spesifik enolaz ve S100b proteininin serum ve humor aköz seviyelerinin değerlendirilmesi ve diyabetik retinopati ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of serum and aqueous humour levels of neuron specific enolase and S100b protein in diabetic patients and investigation of their association with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 930633
  2. Yazar: ERTUĞRUL KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada diyabetik hastalarda nöron spesifik enolaz (NSE) ve S100B proteininin serum ve humor aköz seviyeleri değerlendirilerek bu moleküllerin diyabetik retinopati ile ilişkisinin ortaya konması ve erken diyabetik retinopatide nörodejenerasyonun rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde gerçekleştirilen bu çalışmaya, katarakt ameliyatı planıyla ameliyat öncesi göz hastalıkları servisine yatırılan 58 diyabetik hasta ve yaş-cinsiyet eşleştirilmiş 29 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Diyabetik hastalar, diyabetik retinopatisi olan (DR grubu) ve olmayan (non-DR grubu) şeklinde sınıflandırıldı. DR grubundaki gözlerin tamamı tedavi naif gözlerdi ve bu grup kendi içinde optik koherens tomografi bulgularına göre makula ödemi olan ve olmayan şeklinde iki altgruba ayrıldı. Hastaların ameliyat sabahı ölçülen kan basınçları, biyokimyasal parametreleri (HbA1c, açlık plazma glukozu, kreatinin, tahmini glomerüler filtrasyon hızı), açlık kan şekerleri, diyabet süreleri ve kullandıkları ilaçlar kaydedildi. Hastalardan cerrahi öncesi alınan serum ve humor aköz örneklerinden ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemiyle elde edilen NSE ve S100B seviyeleri, sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular: DR, non-DR ve kontrol gruplarının her birinde 29 katılımcı bulunmaktaydı. Yaş ortalamaları DR grubunda 67.65±8.64, non-DR grubunda 67.41±5.88 ve kontrol grubunda 66.62±8.39 yıldı. DR ve non-DR gruplarının %62,1'i kadın, %37,9'u erkek iken kontrol grubunda %58,6 oranında kadın ve %41,4 oranında erkek bulunmaktaydı. Üç grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this study was to evaluate the serum and aqueous humour levels of neuron specific enolase (NSE) and S100B protein in diabetic patients in order to ascertain the relationship between these molecules and diabetic retinopathy, and to investigate the role of neurodegeneration in early diabetic retinopathy. Materials and Methods: 58 diabetic patients and 29 age- and sex-matched healthy volunteers who were hospitalised to the ophthalmology service prior to cataract surgery were included in this study, which was conducted at the Ophthalmology Department of Ankara Etlik City Hospital. Diabetic patients were categorised into two groups: those with diabetic retinopathy (DR group) and those without diabetic retinopathy (non-DR group). All eyes in the DR group were treatment-naive and this group was further subdivided into two subgroups, with and without diabetic macular edema, according to optical coherence tomography findings. Preoperative evaluations included measurement of patients' blood pressure on the morning of surgery, as well as the collection of biochemical parameters (HbA1c, fasting plasma glucose, creatinine, estimated glomerular filtration rate), fasting blood glucose, duration of diabetes mellitus and medications. Serum and aqueous humour samples collected from the patients prior to surgery were analysed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) to determine the concentrations of NSE and S100B and compared with the healthy control group. Results: The study comprised 29 participants in each of the DR, non-DR and control groups, with a mean age of 67.65 years (±8.64) in the DR group, 67.41 years (±5.88) in the non-DR group and 66.62 years (±8.39) in the control group. While 62.1% of the DR and non-DR groups were female and 37.9% were male, 58.6% were female and 41.4% were male in the control group. A statistical analysis revealed no statistically significant difference between the three groups in terms of age and gender (p>0.05).