Yetişkinlerde suçluluk duygusu ve obsesif kompulsif semptomlar arasındaki ilişkide benliğin ayrımlaşmasının aracı rolü
The mediation role of differentiation of self in the relationship between guilt and obsessive compulsive symptoms in adults
  1. Tez No: 930655
  2. Yazar: DUYGU SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı ve problemi suçluluk duygusu ve obsesif kompulsif semptomlar arasındaki ilişkide benliğin ayrımlaşmasının aracı rolünü incelemektir. Bunun yanında suçluluk, benlik ayrımlaşması ve obsesif kompulsif semptom düzeyleri; cinsiyet, çocuklukta oynanan cinsel oyunların yarattığı suçluluk düzeyi ve dini uygulama sıklığı değişkenleri açısından incelenmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Kartopu örneklem yöntemi kullanılarak ulaşılan 190 kadın ve 131 erkek olmak üzere toplam 321 Katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Suçluluk Ölçeği (SÖ), Boyutsal Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (BOKÖ), ve Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği (BA) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 ve SPPS makro kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; suçluluk ve obsesif kompulsif semptom arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, suçluluk ve benliğin ayrımlaşması arasında negatif ve anlamlı ilişki ve benliğin ayrımlaşması ve obsesif kompulsif semptomlar arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan aracılık analizi sonucunda benliğin ayrımlaşması suçluluk ve obsesif kompulsif semptom arasındaki ilişkiye benliğin ayrımlaşmasının 2 alt boyutu ve toplam puan özelinde aracılık ettiği bulunmuştur. Benliğin ayrımlaşması toplam puanı ve alt boyutlarından duygusal kopma ve duygusal tepkisellik için aracı rol etkisine rastlanırken, ben pozisyonu, başkalarına bağımlılık aracı rol etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim and problem of the research is to examine the mediating role of differentiation of self in the relationship between guilt and obsessive-compulsive symptoms. In addition, guilt, differentiation of self and obsessive-compulsive symptom levels were examined in terms of gender, level of guilt caused by sexual games played in childhood, and frequency of religious practice variables. This research used the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. It consists of a total of 321 participants, 190 of whom are female and 130 of whom are male, reached using the snowball sampling method. Personal Information Form, Guilt Scale (CIS), Dimensional Obsession Compulsion Scale (DOCS), and Differentiation of Self Scale (CIS) were used as data collection tools in the research. The data obtained in the research was obtained using SPSS 25.0 and SPPS macro. According to the findings of the study, while there was a positive and significant relationship between guilt and obsessive-compulsive symptoms, there was a negative and significant relationship between guilt and differentiation of self and a negative and significant relationship between differentiation of self and obsessive-compulsive symptoms. As a result of the mediation analysis, it was found that the relationship between differentiation of self, guilt and obsessive-compulsive symptoms was mediated by the two sub-dimensions of differentiation of self and the total score. While the mediating role effect was found for the total score of differentiation of self and its sub-dimensions, emotional detachment and emotional reactivity, no mediating role effect was found for ego position and dependency on others.