Narsisistik kişilik özelliklerinin ebeveyne duygusal erişilebilirlik ile ilişkisinde duygu düzenlenme güçlüklerinin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between narcissistic personality traits and emotional accessibility to parents
- Tez No: 930654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, bireylerin ebeveyne duygusal erişilebilirlik düzeyleri, duygu düzenleme güçlükleri ve narsisistik kişilik özellikleri arasındaki ilişkileri ve bu değişkenlerin sosyodemografik faktörlere göre farklılaşmasını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 1245 katılımcı dahil edilmiş ve veriler Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği, Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği ve Narsisistik Kişilik Envanteri-16 kullanılarak toplanmıştır. Korelasyon analizleri, duygusal erişilebilirliğin duygu düzenleme güçlükleri ve narsisistik kişilik özellikleri ile negatif ilişkili olduğunu, duygu düzenleme güçlüklerinin ise narsisistik kişilik özellikleriyle pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Aracı etki analizleri, duygu düzenleme güçlüklerinin, ebeveyne duygusal erişilebilirlik ile narsisistik kişilik özellikleri arasındaki ilişkide anlamlı ve tam aracı değişken olduğunu ortaya koymuştur. Sosyodemografik değişkenlerle yapılan karşılaştırmalarda cinsiyet, ilişki durumu, yaşanılan yer ve çalışma durumunun narsisistik kişilik özellikleri, duygu düzenleme güçlükleri ve duygusal erişilebilirlik üzerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Erkeklerin narsisistik özelliklerinin ve duygusal erişilebilirlik düzeylerinin kadınlara göre daha yüksek olduğu; ancak duygu düzenleme güçlükleri açısından anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Romantik ilişkisi olan bireylerin narsisistik özelliklerinin, bekar bireylerin ise duygu düzenleme güçlükleri ve duygusal erişilebilirlik düzeylerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş arttıkça narsisistik özelliklerin ve duygu düzenleme güçlüklerinin azaldığı; ancak duygusal erişilebilirlik düzeyinde belirgin bir değişim olmadığı gözlenmiştir. Bulgular, bireylerin duygusal bağlanma ve düzenleme kapasitelerini artırmaya yönelik müdahalelerin narsisistik kişilik özelliklerini azaltmada etkili olabileceğini ve sosyodemografik faktörlerin bu süreçte dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Araştırma, narsisistik kişilik özelliklerinin anlaşılmasında duygusal ve düzenleyici süreçlerin önemini vurgulamakta ve gelecekte yapılacak çalışmalara yön vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between individuals' levels of emotional availability to parents, difficulties in emotion regulation, and narcissistic personality traits and the differences in these variables according to sociodemographic factors. 1245 participants were included in the study and data were collected using the Difficulties in Emotion Regulation Scale, Emotional Accessibility to Parents Scale, and Narcissistic Personality Inventory-16. Correlation analyses showed that emotional availability was negatively correlated with difficulties in emotion regulation and narcissistic personality traits, while difficulties in emotion regulation were positively correlated with narcissistic personality traits. Mediator analyses revealed that difficulties in emotion regulation were a significant and full mediator variable in the relationship between emotional availability to parents and narcissistic personality traits. In comparisons made with sociodemographic variables, significant differences were found in terms of gender, relationship status, place of residence, and employment status on narcissistic personality traits, difficulties in emotion regulation, and emotional availability. It was found that men had higher narcissistic traits and emotional availability levels than women; however, there was no significant difference in terms of difficulties in emotion regulation. It was found that individuals in romantic relationships had higher narcissistic traits, while single individuals had higher levels of emotion regulation difficulties and emotional availability compared to other groups. It was observed that narcissistic traits and emotion regulation difficulties decreased as age increased; however, there was no significant change in the level of emotional availability. The findings emphasize that interventions aimed at increasing individuals' emotional attachment and regulation capacities can be effective in reducing narcissistic personality traits and that sociodemographic factors should be taken into consideration in this process. The study emphasizes the importance of emotional and regulatory processes in understanding narcissistic personality traits and provides direction for future studies.