İntrakraniyal kitle cerrahilerinde karşı hemisferde oksijenizasyon değişiminin takip edilmesinin klinik önemi ve nörolojik sonuçlara etkisi
Clinical significance and impact on neurological outcomes of monitoring contralateral hemispheric oxygenation changes in intracranial mass surgeries
- Tez No: 930712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR EKEMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Başaran, R. İntrakraniyal Kitle Cerrahilerinde Karşı Hemisferde Oksijenizasyon Değişiminin Takip Edilmesinin Klinik Önemi ve Nörolojik Sonuçlara Etkisi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Çalışmamızda, intrakraniyal kitle cerrahisi geçiren hastalarda, non-invaziv serebral oksimetre kullanarak hem kitle bulunan hem de kitle bulunmayan hemisferlerin rSO2 değerlerini preoperatif bazal değerlere göre intraoperatif ve postoperatif dönemde sürekli olarak izledik. Bu izlem ile perioperatif dönemde ortaya çıkabilecek serebral oksijenizasyon bozukluklarını erken evrede tespit ederek, zamanında müdahale imkânı sunmayı ve sonuç olarak hastaların nörolojik prognozunu iyileştirmeyi hedefledik. Etik kurul onayını takiben genel anestezi altından opere edilecek 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif dönemde hastaların demografik verileri kaydedildi. Hastalar bölgesel oksijenizasyon takibi dahil olmak üzere standart monitörizasyon ile vakaya alındı. Hastaların preoperatif, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, intraoperatif dönem ve cerrahi bitip hasta ekstübe edilip derlendikten sonra vital bulguları ile birlikte her bir hemisferin rSO2 değerleri kaydedildi. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda hastaların demografik verileri ile sahip oldukları komorbiditeler açısından anlamlı fark tespit edilmedi. Vital bulgular ve rSO2 değerlerin bazal değerler ile indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası ve cerrahi sonrası değerleri arasında anlamlı farklar tespit edildi. Çalışmamızdaki en önemli bulgu cerrahi müdahale sonrası cerrahi öncesine göre kitle lokalizasyonuna uyumlu hemisferde kontralateral hemisfere göre rSO2'deki yükseliş düzeyinin daha fazla olmasıydı. Çalışmamız intrakraniyal kitle cerrahisi geçiren hastalarda perioperatif serebral oksijenizasyon dinamiklerinin karmaşık olduğunu ve çeşitli faktörlerden etkilendiğini göstermiştir. Özellikle intrakraniyal kitle cerrahilerinde kontralateral hemisferin rSO2 takibinin klinik önemi vurgulanmıştır. rSO2 monitörizasyonunun, cerrahi ekiplerin intraoperatif ve postoperatif yönetim stratejilerini yönlendirmede ve potansiyel nörolojik komplikasyonları önlemede faydalı bir araç olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Basaran, R. Clinical Significance and Impact on Neurological Outcomes of Monitoring Contralateral Hemispheric Oxygenation Changes in Intracranial Mass Surgeries, Department of Anesthesiology and Reanimation, Faculty of Medicine, Eskişehir Osmangazi University, Eskişehir, 2025. In our study, we continuously monitored rSO2 values of both the tumor-bearing and non-tumor-bearing hemispheres in patients undergoing intracranial mass surgery, using non-invasive cerebral oximetry, compared to preoperative baseline values during the intraoperative and postoperative periods. This monitoring aimed to enable early detection of potential perioperative cerebral oxygenation disturbances, allowing for timely intervention and ultimately improving patients' neurological prognosis. Following ethical committee approval, 40 patients scheduled for surgery under general anesthesia were included in the study. Patients' demographic data were recorded preoperatively. Patients underwent standard monitoring, including regional oxygenation monitoring. The rSO2 values of each hemisphere, along with vital signs, were recorded preoperatively, post-induction, post-intubation, intraoperatively, and after surgery upon extubation and recovery. Statistical analysis revealed no significant difference in terms of patients' demographic data and comorbidities. Significant differences were found between baseline values and post-induction, post-intubation, and post-surgical values of vital signs and rSO2. The most important finding of our study was the greater increase in rSO2 in the hemisphere ipsilateral to the tumor location compared to the contralateral hemisphere after surgical intervention compared to pre-operative values. Our study demonstrated that perioperative cerebral oxygenation dynamics are complex and influenced by various factors in patients undergoing intracranial mass surgery. The clinical importance of rSO2 monitoring of the contralateral hemisphere, particularly in intracranial mass surgeries, was emphasized. It is believed that rSO2 monitoring could be a useful tool in guiding intraoperative and postoperative management strategies of surgical teams and preventing potential neurological complications.