Futbolcuların şiddet eğilimlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
To examina the violence tendencies of football players with different variables
- Tez No: 930725
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Futbolcuların farklı değişkenlerle şiddet eğilimlerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu amaç doğrultusunda mevcut çalışmaya,“kolaylıkla bulunabileni örnekleme”yöntemiyle belirlenen toplam 294 futbolcu (263 erkek, 31 kadın) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ile“Takım Sporları Yapan Sporcularda Şiddet Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler için öncelikle normallik varsayımı (çarpıklık-basıklık) incelenmiştir. Verilerin normal dağılıma sahip olduğu belirlendikten sonra parametrik testlerin uygulanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası farklılıkları belirlemek için Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Ayrıca ölçüm araçlarının Cronbach Alpha iç tutarlık katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To examina the violence tendencies of football players with different variables. Materials and Methods: Based on these thoughts, the aim of the study is to examine the violence tendencies of football players in terms of different variables. In line with this purpose, a total of 294 athletes (263 male, 31 female) determined by the“easily available sampling”method participated voluntarily in the current study. In the study, the personal information form created by the researcher and the“Team Sports Athletes' Violence Tendency Scale”were used as data collection tools. First of all, the normality assumption (skewness-kurtosis) was examined for the data. After determining that the data had a normal distribution, it was concluded that parametric tests should be applied. In this context, descriptive statistics, t-test for independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD multiple comparison test were used to determine the differences between the groups. In addition, Cronbach Alpha internal consistency coefficients of the measurement tools were calculated.