Otojen yumuşak doku greftlerınde farklı donör bölge tercihlerinin koronale kaydırılan flep cerrahisi sonuçlarına olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of autogenous soft tissue grafts harvested fromthe maxillary tuberosity or posterior palate for thetreatment of single maxillary recession-type defects
- Tez No: 930726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA ÇAĞRI İŞLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda diş eti çekilmesinin (DÇ) tedavisinde koronale kaydırılan flep (KKF) ile birlikte palatal bağ doku grefti (pBDG) ve tüber bağ doku grefti (tBDG) kullanımının etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne DÇ şikâyeti ile başvuran Çekilme Tip 1 maksiller izole DÇ'ye sahip 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 15 hasta KKF+pBDG, 15 hasta KKF+tBDG ile randomize olarak tedavi edilmiştir. Tam kök kapanma (TKK), çekilme derinliğinde değişiklik (ÇDD), kök yüzeyi kapanması (KYK), keratinize diş eti yüksekliği (KDY) ve keratinize diş eti kalınlığı (KDK) açısından başlangıç ve operasyon sonrası 1., 3. ve 6. aylarda değerlendirilmiştir. Klinik ataşman seviyesi (KAS), cep derinliği (CD), sondlama kanama (SK), ve plak indeksleri (Pİ) başlangıç ve 6. aylarda incelenmiştir. Bağ doku greftlerinden elde edilen biyopsi örnekleri gözlemsel histolojik analizler ile değerlendirilmiştir. Gruplar post-operatif morbidite, greft boyutları ve kök kapama estetik skoru (KKES) açısından post-operatif 6. ayda karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın birincil sonucu olan ÇDD (pBDG=2,30±0,86 mm; tBDG=2,38±0,92 mm; p=0,725) açısından 6. ayda gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır. İkincil sonuçlarda yalnızca KDY miktarının 6. ay sonunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede fazla arttığı izlenmiştir (pBDG=3,20±1,11 mm ve tBDG=4,23±0,97 mm; p=0,015). Greft biyopsi örnekleri yapısal olarak (kolajenizasyon, inflamasyon, vaskülarizasyon, epitel) gruplar arası benzerlik göstermiş (p>0,05); ancak tBDG örneklerinde yağ dokusuna rastlanmamıştır (p<0,05). Operasyon sonrası genel olarak hasta morbiditesinde iki grup arasında anlamlı fark görülmezken, operasyon süresinin tBDG grubunda anlamlı derecede daha kısa sürdüğü bulgulanmıştır (p=0,014). Sonuçlarımız, izole DÇ'nin KKF ile tedavisinde, farklı bir donör sahadan elde tBDG'nin, pBDG'ye kıyasla karşılaştırılabilir ve başarılı bir seçenek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the aim was to compare the effectiveness of palatal connective tissue graft (pCTG) and tuberosity connective tissue (tCTG) combined with a coronally advanced flap (CAF) in the treatment of gingival recession (GR). 30 patients with isolated Recession Type 1 maxillary defects who sought treatment from the Clinic of Periodontology, Gazi University, were included in our research. 15 patients were treated with CAF+pCTG, and 15 patients with CAF+tCTG. Clinical outcomes were evaluated, and histological descriptive analysis was performed on graft biopsies. The clinical results obtained were evaluated at baseline, 1st, 3rd, and 6th months in terms of complete root coverage (CRC), recession depth change (RDC), mean root coverage (mRC), keratinized tissue height (KTH), keratinized tissue thickness (KTT), and gingival recession depth (GRD). Clinical attachment level (CAL), pocket depth (PD), bleeding on probing (BOP), and plaque index (PI) were compared at baseline and 6th month post-operatively. The groups were evaluated in terms of post-operative morbidity, graft dimensions, and the root coverage esthetic score (RES) at 6 months. In terms of the primary outcome of our study, there was no significant difference in RDC between the groups (pCTG= 2.30 ± 0.86 mm; tCTG= 2.38 ± 0.92 mm; p=0.725) at the 6th month follow-up. When evaluating the secondary outcomes, only the amount of KTH significantly increased at the end of the 6th month for tCTG compared to the pCTG (tCTG=3.20±1.11 mm and tCTG=4.23±0.97 mm; p=0.015). Histologically, the tissue structures were statistically similar (p>0.05), and no adipose tissue was found in tCTG (p<0.05). Postoperatively, while no significant difference was found in most of the patient morbidity scores (VAS) between the two groups, it was found that the operation duration was significantly shorter in the tCTG group (p=0.014). The results of our short-term study have indicated that the CAF+tCTG technique has been shown to be an alternative for the treatment of RT1 isolated maxillary GR.