Kolostral pentraksin-3 düzeyinin neonatal buzağı sağlığı ve pasif transfer immünite ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of colostral pentraxin-3 level with neonatal calf health and passive transfer immunity
  1. Tez No: 930734
  2. Yazar: MELEK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET METİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, pentraxin-3 (PTX-3)'ün neonatal buzağı sağlığı, kolostrum kalitesi ve pasif transfer immünite üzerindeki rolünü ve zamana bağlı değişimini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Neonatal buzağı sağlığı ile sPTX-3 arasındaki ilişki, I. gruptaki buzağılarda (n=80) incelenirken; buzağı serumu ile kolostrum/süt PTX-3 konsantrasyonlarının zamana bağlı değişimi, immünoglobulin G (IgG), tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-α) ve interlökin-1 beta (IL-1β) ile olan ilişkisi, II. grupta (15 buzağı ve anneleri) değerlendirilmiştir. Neonatal dönem buzağı sağlığı günlük olarak takip edilmiştir. I. gruptaki buzağıların (n=80) sPTX-3 değerleri 2,61 (0,05-3,92) ng/ml, sIgG değerleri ise 4,86 (0,99-10,86) mg/ml olarak ölçülmüş ve bu iki parametre arasında pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir (p=0,003).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the role of pentraxin-3 (PTX-3) in neonatal calf health, colostrum quality, and passive immunity transfer, as well as its time-dependent changes. The relationship between neonatal calf health and serum PTX-3 (sPTX-3) was examined in Group I calves (n=80), while the time-dependent changes in calf serum and colostrum/milk PTX-3 concentrations, along with their relationship with immunoglobulin G (IgG), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), and interleukin-1 beta (IL-1β), were evaluated in Group II (15 calves and their mothers). Neonatal calf health was monitored daily during the neonatal period. In Group I calves (n=80), sPTX-3 levels were 2.61 (0.05–3.92) ng/ml, and serum IgG (sIgG) levels were 4.86 (0.99–10.86) mg/ml. A positive correlation was found between these two parameters (p=0.003).