El-Buḥturî'nin methiyeleri ve hâmîlik geleneği bağlamında değerlendirilmesi
Buhturi's praise poems and evaluation of these poems in terms of patronage
  1. Tez No: 930775
  2. Yazar: TÜLİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada, II. Abbasi Dönemi'nde medih konulu şiirleriyle tanınan, estetik söylem gücüne sahip el-Buḥturî'nin çeşitli vesilelerle Abbasi halifelerine ve devlet ricalinden kişilere sunduğu methiyeler, farklı bakış açılarıyla değerlendirilir. el-Buḥturî'nin dîvânının büyük bir çoğunluğu, devletin farklı kademelerinde görev yapan hâmîlerine sunduğu methiyelerden teşekkül eder. el-Buḥturî'nin methiyeleri, sayıca fazladır ve methiyelerinin muhtevaları da çeşitlilik arz eder. Bu çalışma, Arapların nezdinde şair ve şiirin değerinden hareketle el-Buḥturî'nin methiyelerini, hâmîlik geleneği bağlamında inceler. Methiyelerin hâmî şair ilişkisinin değişip dönüşmesindeki rolünü açıklamaya çalışır. Çalışma hâmî şair ilişkisinde, şair ve şiire atfedilen anlam alanına da odaklanır. el-Buḥturî'nin methiyelerinin bir söylem biçimi olarak çözümlenmesinde de John Langshaw Austin ve bir dili konuşmayı kurala dayalı bir davranış geliştirmek olarak tanımlayan John Rogers Searle'ün söz edimleri kuramından faydalanılır. el-Buḥturî'nin tasvir konulu özellikle de hâmîlerinin inşa ettirdiği görkemli sarayların ayrıntılı betimlemelerinin yer aldığı methiyeleri de değerlendirilir. Söz konusu methiyelerdeki saray tasvirlerinin işlevsel yönüne dikkat çekilir. Çalışmada el-Buḥturî'nin methiyelerinde konu edindiği toplumsal, siyasi ve tarihî olaylar da ele alınır. Şairin methiyelerinde, övgü ifadeleriyle iç içe geçmiş biçimde yer alan bu olayları, konu edinme amacı sorgulanır. Çalışmanın son kısımlarında da el-Buḥturî'nin methiyeleri, edebî yönden incelenir. Methiyelerde yer alan ve söyleyiş biçimini estetik hâle getiren edebî sanatların işlevsel yönüne dikkat çekilir ve örneklendirilir. Methiyeleri özgün kılan üslup ve dil özeliklerine de örnekleriyle birlikte yer verilir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates from different perspectives the encomia that al-Buḥturī, who was known for his encomia in the Abbasid II period and who had the power of aesthetic discourse, presented to the Abbasid caliphs and state officials on various occasions. The majority of al-Buḥturī's dīvān consists of encomia of his patrons at different levels of the state. al-Buḥturī's encomia are numerous and the content of his eulogies varies. This study analyzes al-Buḥturī's encomia in the context of patronage, starting from the value of poets and poetry in the eyes of Arabs. It tries to explain the role of encomia in changing and transforming the patron-poet relationship. The study also focuses on the meaning attributed to the poet and poetry in the patron-poet relationship. The analysis of al- Buḥturī's encomia as a form of discourse draws on the speech act theory of John Langshaw Austin and John Rogers Searle, who defines speaking a language as developing a rule-based behavior. al-Buḥturī's encomia on the theme of description, especially those containing detailed descriptions of the magnificent palaces built by his patrons, are also evaluated. Attention is drawn to the functional aspect of the palace descriptions in these encomia. The study also examines the social, political, and historical events that al-Buḥturī makes the subject of his encomia. The purpose of the poet's use of these events, which are intertwined with expressions of praise in his encomia, is questioned. In the last part of the study, al-Buḥturī's encomia are analyzed from a literary perspective. The functional aspects of the literary arts in encomia, which render the form of discourse aesthetic, are pointed out and exemplified. The stylistic and linguistic features that make encomia unique are also included with examples.