Buhturi'ye göre tabiat vasfı örnek olarak baharın vasfı
Apoetry of nature at al – Buhturi poem describing spring as amodel
- Tez No: 677095
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada yazar el-Buhturi'nin şiirindeki tabiat tasvirini -Bahar tasviri kasidesi örneği- ele almış, çalışmasını, tasvir, medih, hiciv vb. şiirin temel konularını ele aldığı bir giriş ve iki bölüme ayırmıştır. Yazar girişte şair el-Buhturi'nin hayatının değişik yönlerini, ailesini, kültürünü, yolculuklarını, şairliğini, çağdaşları arasındaki yerini, şiirle ilgili eserlerini ve yetiştiği çevreyi ele almıştır. Tasvir konusunu -özellikle tabiat tasvirini- ayrıntılı olarak ele almış, müstakil bir şiir konusu olarak tasvirden, ortaya çıkışından, tarihinden ve bu konu hakkında Araplarda şiirin ortaya çıkma sürecinin başlangıcından itibaren, Cahiliye dönemi, İlk İslami dönem ve Emeviler döneminde Arap şairlerin yazımlarından ve katkılarından bahsetmiş, daha sonra, el-Buhturi'nin en güzide şahsiyetlerden biri olduğu, Abbasiler dönemini ayrıntılı bir şekilde incelemiştir. İlk bölümde yazar el-Buhturi'nin şiirini incelemeye, kaside yapısına, şiirinin karakteristik özelliklerine ve genel anlamda şiirinde bahsettiği ana konulara odaklanmıştır. Sonra Arap şiirinde, Cahiliye şiirinde, ilk İslami dönemde, Emevi ve Abbasi dönemlerinde tasvirden ve özellikle tabiat tasvirinden bahsetmiştir. İkinci bölümde yazar el-Buhturi'nin şiirinde tasvirden ve tasvir hakkında konuştuğu konulardan özellikle canlı-cansız kısımlarıyla tabiat tasvirinden, tabiat tasvirindeki şiirsel özelliklerden bahsetmiştir. Yazar daha sonra çalışmasını, el-Buhturi'de tasvir türü şiirin, özellikle inceleme ve araştırmanın konusu olan Bahar tasviri kasidesindeki, belağat ve dilsel cihetlerine yöneltmiştir. Yazar çalışmasını tavsiyelerin de yer aldığı sonuç bölümüyle bitirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher dealt with the depiction of nature in al-Buhturi's poetry - the poem“Depiction of Spring”as a model, and divided his study into an introduction and two main sections. In the introduction, the researcher dealt with the main poetic purposes; Depiction, praise, satire, etc., He talked in detail on the purpose of depiction, and on the depiction of nature from it in particular, as an independent poetic purpose. He talked about it and the emergence and history of this purpose, and about the contribution and writing of Arab poets to this purpose and since the beginning of the history of the emergence of poetry for them, in the pre-Islamic era, the beginning of Islam, and the Umayyads. Then he talked in detail about the Abbasid era which al-Buhturi was one of the most important figures of that era. In the introduction, the researcher also dealt with aspects of the life of the poet al-Buhturi, his family, his culture, his travels, his poetics, his position among his contemporaries, his poetic effects, and the environment in which he grew up. In the first section, the researcher focused in this section on studying Al-Buhturi's poetry, the structure of his poem, the features of his poetry, and the main topics which he spoke about in his poetry in general. Then he singled out the talk about depiction in Arabic poetry, and depiction in pre-Islamic, early Islam, Umayyad, and Abbasid poetry, and about depiction of nature particularly. In the second section: the researcher singled out a talk about the depiction in al-Buhturi's poetry, and about the topics which he spoke about in the depiction, and in particular: his depiction of nature in its two parts, the living and the silent, Then the researcher headed his study for the rhetorical and linguistic aspects of al-Buhturi's poetry of depiction, especially in his poem depiction of spring; that is the place of study and research. Then he concluded his study with results and recommendations.