LaCaNaMnO3 manganitinde la iyonuyla Nd ve bi yer değiştirmelerinin malzemelerin manyetik ve manyetokalorik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi investigation of the effects of Nd and Bi substitution for La ion in LaCaNaMnO3 manganite on the magnetic and magnetocaloric properties
- Tez No: 930782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KILIÇ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, LaCaNaMnO3 manganitinde La bölgesine farklı konsantrasyonlarda Nd ve Bi katkılaması yapılarak üretilen malzemelerin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri incelenmiştir. Malzemeler sol-jel yöntemi kullanılarak sentezlenmiş ve yapısal, morfolojik ve manyetik özellikleri detaylı olarak karakterize edilmiştir. X-ışını kırınımı (XRD) analizleri, elde edilen numunelerin kristal yapısını belirlemek için kullanılmıştır. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ile morfolojik ve elementel analizler gerçekleştirilmiştir. Manyetik ölçümler, malzemelerin manyetokalorik özelliklerini değerlendirmek amacıyla uygulanmış ve izotermal manyetizasyon ölçümlerinden sıcaklığa bağlı manyetik entropi değişimleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, Nd ve Bi katkılarının LaCaNaMnO3 manganitinin manyetokalorik performansı üzerinde olumlu etkileri olduğu ve manyetokalorik uygulamalar için potansiyel oluşturduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, magnetic, and magnetocaloric properties of materials synthesized by doping Nd and Bi at different concentrations into the La site of LaCaNaMnO₃ manganite were investigated. The materials were synthesized using the sol-gel method, and their structural, morphological, and magnetic properties were thoroughly characterized. X-ray diffraction (XRD) analyses were performed to determine the crystal structure of the obtained samples. Scanning electron microscopy (SEM) and energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS) were used for morphological and elemental analyses. Magnetic measurements were conducted to evaluate the magnetocaloric properties of the materials, and the temperature-dependent magnetic entropy changes were calculated from isothermal magnetization measurements. The results indicate that Nd and Bi doping has a positive impact on the magnetocaloric performance of LaCaNaMnO₃ manganite, demonstrating its potential for magnetocaloric applications.