Graphene-based material production, characterization, anddetermination of hydrogen storage capacity byelectrochemical methods
Grafen bazlı malzeme üretimi, karakterizasyonu veelektrokimyasal yöntemlerle hidrojen depolamakapasitesinin belirlenmesi
  1. Tez No: 930808
  2. Yazar: NASRIN POURMOGHADDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE AYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Grafen, altıgen kafes yapısına sahip tek bir karbon atomu katmanından oluşan bir malzemedir. Bu çalışmada, grafit ve plastikten grafen bazlı malzemeler üretmek için üç farklı yöntem araştırılmıştır. Birincisi, Hummers yöntemi olup grafitten grafen oksit (GFO) üretiminde, ikinci yöntemde ise, grafitten grafen üretmek için sıvı faz eksfoliasyonunu (LPE) kullanmıştır. Piroliz üçüncü yöntem olup sentezlenen NiCo/bentonit katalizörü kullanılarak grafen elde edilmiştir. Grafen bazlı numuneler, XRD, FT-IR spektroskopisi, Raman spektroskopisi, BET, SEM, TEM, TGA, UV-Vis spektroskopisi, CHNS/O analizi ve XRF karakterizasyon yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, grafit oksit, çok katmanlı grafen ve grafen oksidin başarıyla sentezlendiği belirlenmiştir.Elde edilen grafen malzemelerinin hidrojen depolama kapasitesini belirlemek için electrokimyasal analizleri yapıldı. Çok katmanlı grafen (MLGF), 236 mAh.g⁻¹ değeri ile en yüksek hidrojen depolama kapasitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. NiCo/rGFO kompozit malzemeler, emdirme yöntemi ile farklı aktif metal yükleme oranları (1:1, 1:2, 2:1, 2:2) ile sentezlendi. Daha sonra, bu kompozit malzeme hidroliz yöntemiyle NaBH4'ten hidrojen üretiminde katalizör olarak kullanıldı. Sıcaklık (30, 40, 50, 60 °C), NaOH çözelti konsantrasyonu (0,25, 0,5, 0,75, 1 M) ve metal yükleme oranları (1:1, 1:2, 2:1, 2:2 NiCo) gibi parametrelerin katalizörün aktivitesine etkisi incelenmiş olup, 2:2 metal yükleme oranın, 60 °C sıcaklık ve 0,25 M NaOH konsantrasyonunun en uygun çalışma parametreleri olduğu belirlenmiştir. Bu koşulda NiCo/rGFO kompozit malzemenin 255,10 mL.min⁻¹ gcat⁻¹'lik dikkate değer bir hidrojen üretim ve %100 hidrojen verimini sağlamış olup aktivasyon enerjisi (Ea) 27,3 kJmol⁻¹ olarak hesaplanmıştır. Bu kompozitin 0,5 M H2SO4'te gerçekleştirilen EIS testleri sonucunda 297,75 mAh.g⁻¹ hidrojen depolama kapasitesine ve 6,79 Ω'luk kayda değer düşük bir dirence sahip olduğu görüldü
Özet (Çeviri)
Graphene has a single layer of carbon atoms with a hexagonal lattice structure. In this study, three different methods were investigated to produce graphene-based materials from graphite and plastic. The first was the Hummers method, which produced graphene oxide (GFO) from graphite, and the second method used liquid phase exfoliation (LPE) to produce graphene from graphite. Pyrolysis was the third method which graphene was obtained using the synthesized NiCo/bentonite catalyst. Graphene-based samples were characterized using XRD, FT-IR spectroscopy, Raman spectroscopy, BET, SEM, TEM, TGA, UV-Vis spectroscopy, CHNS/O analysis and XRF characterization methods. Electrochemical tests were performed to determine the hydrogen storage capacity of the graphene materials obtained. Multilayer graphene (MLGF) was found to have the highest hydrogen storage capacity with a value of 236 mAh.g⁻¹. NiCo/rGFO composite materials were synthesized with different active metal loading ratios (1:1, 1:2, 2:1, 2:2) by impregnation method. Then, this composite material was used as a catalyst in hydrogen production from NaBH4 by hydrolysis method. The effects of parameters such as temperature (30, 40, 50, 60 °C), NaOH solution concentration (0.25, 0.5, 0.75, 1 M) and metal loading ratios (1:1, 1:2, 2:1, 2:2 NiCo) on the catalyst activity were investigated. 2:2 metal loading ratio, 60 °C temperature and 0.25 M NaOH concentration were determined as the most suitable operating parameters. Under this condition, NiCo/rGFO composite material provided a remarkable hydrogen production rate of 255.10 mL.min⁻¹ gcat⁻¹, 100% hydrogen yield, and with the activation energy (Ea) of 27.3 kJ.mol⁻¹. This composite material was found to have a hydrogen storage capacity of 297.75 mAh.g⁻¹ and a remarkably low resistivity of 6.79 Ω.