Borofen üretimi karakterizasyonu ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Characterization of borophene production and determination of tribological properties
  1. Tez No: 891210
  2. Yazar: EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde iki boyutlu malzemeler üstün mekanik, elektronik ve optik özellikleri sayesinde başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Grafenin keşfi iki boyutlu malzemelere olan ilgiyi arttırarak bu alanda yapılan çalışmaların sayısının artmasına sebep olmuştur. Özellikle son yıllarda grafen ile ilgili birçok araştırmanın yapıldığı literatürde yer almaktadır. Grafen ile ilgili yapılan çalışmalar araştırmacılara başka iki boyutlu malzeme üretimi konusunda yol göstermiştir. Bu çalışmanın konusu olan borofen ise tıpkı grafene benzer üstün özelliklere sahip, üzerinde henüz çok çalışma yapılmamış olan bir malzemedir. Bu tez çalışmasında borofen utrasonik sonikasyon destekli sıvı faz eksfoliasyon yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen malzemenin yüzey morfolojisinin ve kimyasal bileşiminin tespitinde SEM, XPS, Raman Spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde üretilen malzemenin karakteristik özelliklerine sahip bağ yapısı ve kimyasal bileşimde olduğu literatürde yapılmış olan çalışmalarla da kıyaslanarak tespit edilmiştir. Daha sonra borofenin tribolojik özelliklerinin tespiti maksadıyla aşınma testlerine tabi tutulmuştur. Aşınma testlerinde baz yağa %1, %3 ve %5 oranlarında ilave edilen ZDDP ve borofenden hazırlanmış numunelerin aşınma 14 performansları incelenmiş ve yüzey analizleri yapılmıştır. Aşınma testleri sonucunda %5 konsantrasyona sahip borofen numunesinin tribolojik performansa en yüksek katkıyı sağladığı tespit edilmiştir. Borofenin tribolojik performansa sağladığı bu katkı sayesinde borofen yağlama yağına katkı maddesi olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, two-dimensional materials are used in many fields, especially in the defense industry, due to their superior mechanical, electronic, and optical properties. The discovery of graphene has increased interest in two-dimensional materials, leading to a rise in the number of studies conducted in this area. In particular, many studies related to graphene have been documented in the literature in recent years. Research on graphene has guided researchers in the production of other two-dimensional materials. Borophene, which is the subject of this study, is a material with superior properties similar to graphene but has not yet been extensively studied. In this thesis, borophene was produced using the liquid-phase exfoliation method supported by ultrasonic sonication. SEM, XPS, and Raman Spectroscopy methods were used to determine the surface morphology and chemical composition of the produced material. As a result of the analyses, it was determined that the produced material has a bonding structure and chemical composition with characteristic properties, compared to studies documented in the literature. Subsequently, wear tests were conducted to determine the tribological properties of borophene. In the wear tests, the wear 16 performance of samples prepared from ZDDP and borophene, added to base oil at 1%, 3%, and 5% concentrations, was examined, and surface analyses were performed. As a result of the wear tests, it was found that the borophene sample with a 5% concentration provided the highest contribution to tribological performance. Thanks to this contribution of borophene to tribological performance, it has been determined that borophene can be used as an additive in lubricating oil.