Medicago lupulina L. bitkisindeki biyoaktif bileşiklerin LC-MC/MS ile kantitatif analizi ve antioksidan aktivitesinin biyosensör ile belirlenmesi
Quantitative analysis of bioactive compounds in Medicago lupulina L. plant by LC-MC/MS and determination of antioxidant activity by biosensor
  1. Tez No: 930845
  2. Yazar: SENA TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bitkiler içerdikleri biyoaktif bileşiklerden dolayı etkin biyolojik aktivite göstermektedir ve ilaç ve gıda sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Medicago Lupulina, Fabaceae familyasına ait bir bitkidir ve Medicago cinsinin yaklaşık 80 türü bulunmaktadır. Bu çalışmada M. Lupulina bitkisinin çiçekleri metanol ile ekstrakte edildi. Elde edilen metanol ekstraktın fitokimyasal içerik analizi LC/ESI-MS-MS ile analiz edildi. Ayrıca metanol ekstraktının DPPH˙ serbest radikal giderme aktivitesi ve toplam fenolik miktar tayini yeni geliştirilen potansiyometrik biyosensör ile belirlendi. Fenolik içerik analizinde, kumarin (23.93 mg /g ekstrakt), kaempferol (15.79 mg /g extract), şiringik asit (9.44 mg /g extract), izokersitrin (8.31 mg /g ekstrakt), salisilik asit (7.494 mg /g ekstrakt), kaempferol-3-glukozid (6.03 mg /g ekstrakt), kuersetin (4.88 mg /g ekstrakt), hesperidin (4.15 mg /g extract) bileşikleri ana ürün olarak belirlendi. Metanol ekstraktı 500 ppm'de %39.43 radikali giderdi. Gallik asit ise 25 ppm'de %92.4 oranında giderdi. Sonuç olarak M. Lupulina bitkisi belirtilen bileşikler için kaynak olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca bitkinin yüksek antioksidan aktivite göstermesi, gıda sanayinde kullanılabilme potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Plants have effective biological activity due to the bioactive compounds they contain and are frequently used in the pharmaceutical and food industries. Medicago Lupulina is a plant that belongs to the Fabaceae family. There are about 80 species of the genus Medicago. In this study, the flowers of M. Lupulina were extracted with methanol. The phytochemical content of the obtained methanol extract was analysed by LC/ESI-MS-MS. In addition, the free radical scavenging activity DPPH˙ and the total phenolic content of the methanol extract were determined using the newly developed potentiometric biosensor. When analysing the phenolic content, coumarin (23.93 mg /g extract), kaempferol (15.79 mg /g extract), syringic acid (9.44 mg /g extract), isoquercitrin (8.31 mg /g extract), salicylic acid (7.494 mg /g extract), kaempferol-3-glucoside (6.03 mg /g extract), quercetin (4.88 mg /g extract), hesperidin (4.15 mg /g extract) were determined as the main products. The methanol extract removed 39.43% of the radicals at 500 ppm. Gallic acid removed 92.4% at 25 ppm. Thus, the M. lupulina plant has the potential to be a source of the mentioned compounds. In addition, the high antioxidant activity of the plant shows that it can be used in the food industry.