Bahçeşehir koleji yetenek geliştirme kulübü programının ilkokul seviyesindeki üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcılık düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining Bahceşehir college talent development club program's effect of creativity levels on gifted primary school students
- Tez No: 930844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, Bahçeşehir Koleji'nde eğitim gören üstün yetenekli öğrencilere uygulanan Yetenek Geliştirme Kulübü öğretim programının öğrencilerin yaratıcı düşünme yeteneği ve yaratıcı düşünmenin akıcılık, orijinallik, ıraksak düşünme, ayrıntılama alt boyutlarına etkisini incelemektedir. Çalışma İstanbul ili Bahçeşehir Koleji Bakırköy Kampüsü'nde yapılmıştır. Araştırmada tek gruplu ön-test son-test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Bilsem'e giriş hakkı kazanmış ya da (Wısc-4, Wısc-R, CAS, Stanford Binet) sonuçlarına göre üstün yetenekli oldukları belirlenerek Yetenek Geliştirme Kulübü Programı'na katılmaya hak kazanmış veya programa devam eden 2., 3., ve 4. sınıf seviyelerindeki üstün yetenekli 30 ilkokul öğrencisinden oluşmaktadır. Yaratıcı düşünme yeteneği ve alt boyutlarında anlamlı değişim olup olmadığını incelemek için ÇYDG (çocuklar için yaratıcı düşünme görevi) ölçeği üstün yetenekli öğrencilere program öncesi öntest ve program sonrası sontest olarak uygulanmıştır. Yaratıcı düşünmenin akıcılık, ıraksak düşünme, orijinallik, ayrıntılama alt boyutlarının herbiri için elde edilen veriler cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre de analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre,yaratıcı düşünme ve alt boyutlarında cinsiyet değişkeninin anlamlı etkisi yoktur, sınıf düzeyi değişkenine göre yalnızca akıcılık alt boyutunda 4.sınıflar ile 2. sınıflar arasında 4. sınıflar lehine anlamlı fark bulunmuştur. Yetenek Geliştirme Kulübü Öğretim Programı'na katılan üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcı düşünme ve yaratıcı düşünmenin akıcılık, ıraksak düşünme, orijinallik, ayrıntılama alt boyutlarının herbiri için öntest sontest puanlarının karşılaştırılması sonucunda kızların ve erkeklerin sontest puanlarının anlamlı şekilde arttığı, 2., 3. ve 4. sınıf seviyelerinin hepsinde sontest puanlarının anlamlı şekilde arttığı, tüm öğrencilerin sontest puanlarının anlamlı şekilde arttığı görülmüştür. Bu sonuca dayanarak Yetenek Geliştirme Kulübü Öğretim Programı'nın üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcı düşünme yeteneklerini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of the Talent Development Club special education program applied to gifted and talented students studying at Bahçeşehir College on students' creative thinking ability and the fluency, originality, divergent thinking, and elaboration sub-dimensions of creative thinking. The study was conducted at Bahçeşehir College Bakırköy Campus in Istanbul. A one-group pretest-posttest experimental design was used in the study. The sample of the study consisted of 30 gifted elementary school students in the 2nd, 3rd, and 4th grades who were eligible for admission to the Bilsem or who were determined to be gifted according to the results of (Wısc-4, Wısc-R, CAS, Stanford Binet) and who were entitled to participate in the Talent Development Club Program or who were continuing the program. In order to examine whether there was a significant change in creative thinking ability and its sub-dimensions, the CYDG (Creative Thinking Task for Children) scale was administered to the gifted students as a pretest before the program and a posttest after the program. The data obtained for each of the sub-dimensions of fluency, divergent thinking, originality, elaboration of creative thinking were also analyzed according to gender and grade level variables. According to the results of the study, there was no significant effect of the gender variable on creative thinking and its sub-dimensions, and according to the grade level variable, only in the fluency sub-dimension, a significant difference was found between the 4th and 2nd grades in favor of the 4th grades. As a result of the comparison of the pre-test and post-test scores of gifted students participating in the Talent Development Club Teaching Program for each of the sub-dimensions of creative thinking and creative thinking fluency, divergent thinking, originality and elaboration, it was seen that the post-test scores of girls and boys increased significantly, the post-test scores of all 2nd, 3rd and 4th grade levels increased significantly, and the post-test scores of all students increased significantly. Based on this result, it was concluded that the Talent Development Club special education program increased the creative thinking skills of gifted students.