'Madam Butterfly'ın Yorumları: Puccini, Boublil-Schönberg ve Robert Wilson uyarlamaları
'Madam Butterfly' Interpretations: Puccini, Boublil-Schönberg and Rober Wilson adaptations
  1. Tez No: 930848
  2. Yazar: PELİN ÇİFTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, John Luther Long'un kısa hikâyesi“Madam Butterfly”temel alınarak oluşturulan üç önemli yapıtın—Boublil-Schönberg tarafından yazılan“Miss Saigon”müzikali, Puccini tarafından bestelenen“Madam Butterfly”operası ve Robert Wilson tarafından sahnelenen“Madam Butterfly”prodüksiyonunun—karşılaştırmalı analizini sunmaktadır. Çalışmanın önemli bir bölümü, Robert Wilson'ın yönetmenlik yaklaşımına, sahne ve ışık tasarımı gibi unsurlarına odaklanarak, onun prodüksiyonunun klasik operanın sınırlarını nasıl genişlettiğini incelemektedir. Ayrıca, eserler olay örgüsü, karakter analizi ve kültürel temalar açısından değerlendirilmiş, uyarlama süreçleri ve bu süreçlerde karşılaşılan zorluklar analiz edilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, kaynak metnin ilk 4 bölümü yeniden uyarlanmış ve oyun metnine dönüştürülmüştür. Bu bağlamda, uyarlama, müzikal, opera ve sahne yönetimi gibi anahtar kavramlar üzerinden kapsamlı bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of three significant works based on John Luther Long's short story“Madam Butterfly”—the musical“Miss Saigon”by Boublil-Schönberg, the opera“Madam Butterfly”composed by Puccini, and the production of“Madam Butterfly”directed by Robert Wilson. A significant portion of the study focuses on Robert Wilson's directorial approach, including his stage and lighting design, and examines how his production expanded the boundaries of traditional opera. Additionally, the works are evaluated in terms of plot structure, character analysis, and cultural themes, with an analysis of the adaptation processes and the challenges encountered during these processes. Based on the findings, the first four parts of the source text has been re-adapted and transformed into a play script. In this context, the study offers a comprehensive evaluation through key concepts such as adaptation, musical, opera, and stage direction.