Periodontoloji kliniğinde implant hastalarının periimplantitis açısından demografik, klinik, radyolojik olarak değerlendirilmesi
Demographic, clinical, and radiological evaluation of implant patients in the periodontology clinic in terms of peri-implantitis
- Tez No: 930849
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Periodontoloji kliniğinde implant cerrahisi yapılmış hastaların periimplantitis açısından demografik, klinik, radyolojik olarak değerlendirilmesini yapmak ve periimplatitise neden olan faktörlerin implant üzerine etkisini araştırarak, implant kayıplarını önlemektir. Gereç ve yöntem: Periodontoloji kliniğinde implant cerrahisi yapılmış hastaların cinsiyet, yaş, sistemik durum, sigara kullanımı, oral hijyen, uygulanan implant sayısı, implantın fonksiyonda kalma süresi, implantın uygulandığı bölge, karşıt diş, plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondalanabilir cep derinliği verileri, yapışık dişeti genişliği ve dişeti kalınlığı verileri alınmış, ortopantomograf üzerinde kemik kaybı miktarı ölçülmüştür. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to evaluate patients who underwent implant surgery at the periodontology clinic in terms of demographic, clinical, and radiological aspects regarding peri-implantitis, and to investigate the factors leading to peri-implantitis in order to prevent implant losses. Materials and Methods: Patients who underwent implant surgery at the periodontology clinic were evaluated in terms of gender, age, systemic condition, smoking status, oral hygiene, number of implants applied, duration of implant function, region of implant application, opposing tooth, plaque index (PI), gingival index (GI), and probing pocket depth data, and measurements of attached gingival width and gingival thickness were obtained, while the amount of bone loss was measured on orthopantomographs. The obtained data were analyzed using descriptive statistical methods.