Ecomuseums: a way to involve people with the cultural landscape. a case study in Turkey : Husamettindere village ecomuseum
Kültürel peyzajla bağ kurmanın bir aracı olarak ekomüzeler: Türkiye'de Husamettindere köyü ekomüzesi örneği
  1. Tez No: 930847
  2. Yazar: VACİDE BETÜL KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEFANO DELLA TORRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politecnico di Milano
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yirmi birinci yüzyılda küreselleşmeye bir tepki olarak, mekânların yerel kimlikleri ve bireyselleşme olgusu önem kazanmıştır. Yerel toplulukların kültürel yerel miras kaynaklarını tanıma, koruma ve aynı zamanda bu kaynakları ekonomik sürdürülebilirlik sağlamak amacıyla kullanma yönündeki çabaları her zamankinden daha fazla artış göstermiştir. Fransa'da ortaya çıkan ekomüze kavramı, bu hedeflere ulaşmak amacıyla dünya genelinde birçok ülkede uygulanmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, literatürdeki mevcut tanımlar ve eleştiriler ile seçilmiş uygulamalar ışığında, bir yerleşim ve topluluğu üzerinde geliştirilen bir ekomüze projesinin risklerini ve fırsatlarını anlamaktır. Tez, ekomüze tanımının gelişimini sunduktan sonra, halk katılımının önemi ile bu tür projelerin 'küresel bir dünyada'yerel toplulukların kimliğini güçlendirmedeki rolünü ele almaktadır. Çalışmanın son bölümünde, Avrupa genelindeki sekiz ekomüze uygulaması ile Türkiye'deki yeni bir örnek olan Hüsamettindere Köyü Ekomüzesi'nin oluşumu, gelişimi ve sonuçları incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise Hüsamettindere uygulaması, Avrupa'daki sekiz örnekle karşılaştırılarak süreçleri ve çıktıları sorular ve çıkarımlar eşliğinde eleştirel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a reaction to globalization in twenty-first century, local identities of places and individualization have gained importance. Attempts of local communities to recognize and conserve cultural local heritage resources, as well as utilize them to generate economical sustainability have become greater than before. Ecomuseum notion, initiated in France, has been used to attain these goals in many countries around the world. In this sense, the aim of the study is to understand risks and opportunities of an ecomuseum project on one settlement and its community through all the existing definitions and critiques of the notion in the literature along with the selected practices. The thesis introduces the development of the ecomuseum definition followed by the significance of people involvement and the role of the project in strengthening the identity of communities in a“global world”. The last part of the study represents an investigation of the formation, evolution and outcomes of eight ecomuseum practices around Europe and Hüsamettindere Village Ecomuseum; a new case in Turkey. Afterwards, the conclusion compares and critiques the processes and outcomes of Hüsamettindere with eight other practices in Europe through questions and interferences.