İmmediat implantlarda farklı materyallerin implant stabilitesine katkısının rezonans frekans analizi ile karşılaştırılması
Evaluation of the effects of different biomaterials on immediate implant stability with resonance frequency analysis
  1. Tez No: 544668
  2. Yazar: GÖKHAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN ESEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş: Geçmişten günümüze, immediat implantların bukkal boşluğunun nasıl rehabilite edileceği diş hekimlerinin kafasını karıştıran bir nokta olarak süregelmektedir. 2 mm.'den fazla olan boşlukların ise yönlendirilmiş doku rejenarasyonu ya da ogmentasyon ile tedavi edilmesi gerekliliği konusunda bir fikir birliği oluşmuştur. Biz bu çalışmamızda 2 mm.'den fazla kalan boşlukların rehabilitasyon yöntemlerinin klinik başarılarını Osstell cihazıyla karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızdaki toplam gönüllü sayısı 15'tir. Tüm gönüllüler sistemik olarak sağlıklı ve maxilla anterior bölgesinde komşu dişleri periodontal olarak sağlıklı bir dişine çekim endikasyonu konulan bireyler arasından seçilmiştir. Çalışmamızın etik kurul onayı alınmış ve tüm bireylere işlemlere başlamadan önce aydınlatılmış onam imzalatılmıştır. Tüm hastalardan pre-op tomografi alınarak dişin bukkalinde kalan kemiğin intakt olduğu kesinleştirilmiştir. Tüm bireyler zarf yöntemiyle Greft, TZF ve Kontrol olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Tüm gönüllüler lokal anestezi altında dişleri çekilerek ilgili boşluklara immediat implantlar uygulanmıştır. T0 anındaki ISQ değerleri bukkopalatinal ve mesiodistal olarak ayrı ayrı kaydedilerek, bukkal boşluklar ise ait olduklara gruplara göre ilgili materyaller ile rehabilite edilmiştir. Tüm hastalara rezorbe olabilen kollajen membran kullanılmıştır. Post-op 4. ayda T1 ISQ değerleri kaydedildikten sonra yüklemeleri yapılan implantlardan post-op 9. ayda bölgesel tomografi alınarak mesial, distal kemik kayıpları ve horizontal kret rezorbsiyonu radyografik olarak ölçülmüştür. İstatistiksel analiz SigmaPlot 12 programıyla yapılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından herhangi bir farklılık bulunamamıştır (p=0,238). Mesial, distal ve horizontal kret kayıpları açısından 3 grup arasında istatistiksel açıdan bir fark olduğu söylenemez (p=0,455/0,743/0,367). T1-T0 MD ve BP değerlerine bakıldığında üç grup arasında istatistiksel açıdan bir fark bulunamamıştır (p=0,212/0,323). Sonuç: Maksilla anterior bölgeye uygulanan immediat implant protokolünde bukkal boşluğun 2 mm.'den fazla olduğu durumlarda, bu bölgeye yerleştirilen sığır kaynaklı greft ya da TZF'nin, implantların T1-T0 ISQ değerlerine, mesial, distal ve horizontal kemik kayıplarına istatistiksel olarak bir anlamlı katkısı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: How to rehabilitate the buccal gap of immediate implants from the past to the present is a point that confuses dentists. There was a consensus on the need to treat the gaps more than 2 mm by guided bone regeneration or augmentation. In this study, we aimed to compare the clinical successes of the rehabilitation methods of the gaps left over 2 mm with the Osstell device. Materials and Method: The total number of volunteers in our study is 15. All volunteers are systemically healthy and has indication of extraction on tooth which has two adjacent teeth in anterior maxilla. The ethics committee approval was obtained for our study and the informed consent was signed by all individuals. Pre-op cone-beam computerized tomography (CBCT) was performed in all patients and it was confirmed that the buccal bone was intact. All individuals were divided into three groups as Graft, PRF and Control by envelope method. All teeth was extracted under local anesthesia, and implants were applied in the same operation. The ISQ values at T0 were recorded separately as buccolingual and mesiodistal, and buccal gaps were rehabilitated with related materials according to the groups they belong to. On post-op 4. month, T1 ISQ values were recorded and the implants were loaded. On post-op 9. month, second CBCT was performed. Mesial, distal bone losses and horizontal crest resorption were measured radiographically by comparing two CBCT's. We use SigmaPlot 12 software program for statistical analysis. Results: No difference was found between the groups in terms of age and gender (p = 0.238). There was no statistically significant difference between the 3 groups in terms of mesial, distal and horizontal crest losses (p = 0.455 / 0.743 / 0.367). There was no statistically significant difference between the three groups in terms of T1-T0 MD and BP values (p = 0,212 / 0,323). Conclusion: In cases where the buccal gap is more than 2 mm in the immediate implant procedure applied to the maxilla anterior and premolar region, the bovine graft or PRF placed in the buccal gap does not statistically contribute to the neither T1-T0 ISQ values nor the mesial, distal and horizontal bone losses.