İdari işlemler arasında hiyerarşi
Hierarchy among administrative procedures
  1. Tez No: 930856
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın ana amacını, idari işlemler hiyerarşisinin tepesinde yer alan kanun hükmünde kararnameden başlayarak en alt idari işlem olan adsız düzenleyici işleme kadar bütün kademelerde gerek alt üst gerekse aynı seviyedeki düzenleyici işlemlerin ahenkle sıralanması oluşturmaktadır. Bu genel amaca yönelik olarak hazırlanan çalışmanın bölümlerinde idari işlemlerin hiyerarşideki yerine odaklanılmaktadır. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde; öncelikle idari işlemin özellikleri, diğer işlemlerden ayrılması ve maddi bakımdan türleri ele alınmaktadır. Daha sonra norm ve hiyerarşi kavramları, makamlar hiyerarşisi, normlar hiyerarşisi ile Türk hukukundaki idari işlemlerin üzerindeki normlar olan Anayasa, kanunlar ve milletlerarası andlaşmaların hiyerarşideki yeri anlatılmaktadır. Tezin ikinci bölümünde; öncelikle kanun hükmünde kararnameler, olağanüstü hal Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin normlar hiyerarşisindeki durumu ele alınmaktadır. Daha sonra tüzük ile Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar Kurulu, Başbakanlık, bakanlıkların ve kamu tüzel kişiliklerinin yönetmeliklerinin normlar hiyerarşisindeki durumu incelenmektedir. Tezin üçüncü bölümünde de öncelikle Cumhurbaşkanının, Bakanlar Kurulunun, Başbakanlığın, merkezi idare teşkilatındaki diğer kurum ve kuruluşlar ile yerinden yönetim teşkilatındaki idari makamların adsız düzenleyici işlemlerinin normlar hiyerarşisindeki durumu anlatılmaktadır. Son olarak da birel işlemlerin hiyerarşideki yeri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is the harmonious ordering of regulatory procedures at all levels, beginning with decree law at the top of the administrative procedures hierarchy down to the lowest administrative procedures, which is the unnamed regulatory procedures, both at the same level and below it. The chapters of the study prepared for this general purpose focus on the place of administrative procedures in the hierarchy. In this context, in the first part of the thesis, firstly, the characteristics of administrative procedures, their distinction from other procedures, and their types in material terms are discussed. Then, the concepts of norm and hierarchy, the hierarchy of authorities, the hierarchy of norms, and the place of the Constitution, laws, and international treaties, which are the norms above administrative procedures in Turkish law, in the hierarchy are explained. In the second part of the thesis, firstly, decree law, Presidential decree on state of emergency and Presidential decree, in the hierarchy of norms are discussed. Then, regulations, the status of regulations issued by the council of ministers, Presidency, prime minister's office, ministries, and public legal persons in the hierarchy of norms is analyzed. In the third part of the thesis, firstly, the status of unnamed regulatory procedures issued by the President, the council of ministers, prime minister's office, other institutions and organizations within the central administration, and administrative authorities within the decentralized administration in the hierarchy of norms is explained. Finally, the place of individual procedures in the hierarchy are evaluated.