İdarenin iç denetimi
- Tez No: 63078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ONGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
TÜKCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) : (TÜBİTAK/TURDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Denetim ve gözetim ister özel, isterse kamu kuruluşu olsun, belirli amaçları ve görevleri olan her örgüt için gereklidir. idare işlemlerini yürütürken kimi zaman, yönetilenlerin haklarım ihlal edebilir veya hukuka aykırı faaliyetlerde bulunabilir. Diğer yandan kamu hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde görülmesi, hizmetin gereklerine uygun hareket edilebilmesi prensibi gözardı edilebilir. Bütün bu tehlikelerin önüne geçilebilmesi için iyi bir denetim mekanizmasının varlığı zorunludur. İdarenin denetlenmesi olgusu çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Siyasal denetim de denilen Parlamento Denetimi, idarenin Yasama Organınca denetlenmesidir. Bir diğer denetim de idarenin yargısal denetimidir. Kamuoyu ve ülkemizde uygulaması olmayan Ombudsman' da idarenin denetlenmesi araçlarındandır. İdari Denetim denilen denetim türü de iki şekilde ortaya çıkar. Birisi, aktif idarenin dışında Özel Denetim Kurumları da denilen Danıştay, Sayıştay, Yüksek Denetleme Kurulu ve Devlet Denetleme Kurulu' nun yaptığı denetimdir. Diğeri, aktif idare yapısı içinde yeralan ve tezimizin ana konusunu oluşturan“İç Denetim”yolları olarak Hiyerarşi ve İdari Vesayet Denetimi, İdari Denetimin en önemli iki yöntemidir. Hiyerarşi, ast ile üst arasında varolan, otoriteye dayanan, emretme ve itaat sorumluluğunu da içinde taşıyan hukuksal bir ilişkidir. Hiyerarşik Denetim, aynı kamu tüzel kişisi içinde gerçekleşir. Hiyerarşik Denetim, kamu hizmetlerinin gereği gibi işlemesini sağlamak için ast memurların kişilikleri hakkında ve onların statüleriyle bu memurların yaptıkları işlem ve eylemleri üzerinde uygulanır. İdarenin iç denetim yöntemlerinden biri de İdari Vesayet Denetimidir. İdari Vesayet kısaca, yerinden yönetim idarelerinin kararlan, eylem ve işlemleri, organları ve personeli üzerinde kamu yaran amacıyla merkezi idarenin uyguladığı denetimdir. Kısaca İdari Vesayet Denetimi ile, Devletin birliğinin korunması kamu hizmetlerinin yürütülmesinde uyum sağlanması ve Mahalli İdarelerin, bu ilkelere aykırı uygulama ve suistimallerinin önlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKI (en fazla 250 sözcük) Surveillance and supervision are necessary procedure boht for private and public organisations as long as they have a predefined objective and mission. The Administration sometimes might violate the basic of subjects or might act against the rule of law. On the other hand, to perform the public service properly and productively, the principle of fulfilling the service as required might be neglected. Therefore, it is strictly necessary to establish a powerful supervision system to avoid such kind of dangers. The question of supervising the administration is confronting us with various kind of problems. The Parliamenterian control or political control of administration means controlling the executive power by the legislative body. Another method of supervision is the legal supervision of administration by the independent courts. On the hand“ombudsman”is als atool of supervision mainly practised in Scandinavian countries. The administrative supervision has two main forms; one is specially established judicial bodies such as“daanıştay”(The highest adrninistrative court of appeal),“sayıştay”(The highest court of audit),“the high comitte of administrative supervision”these are external supervision bodies. There is another method of supervision named“internal supervision bodies”which is the main subject of our dissertation. These are the hierarchical supervision methods. Hierrarchy is a legal relation between subordinate and superior or between senior and junior government agents which consists order and obedience as well as legal responsibility. The hierarchy take place in the same public administrative body. The hierarchical supervision is practised on the personality of subordinates and their status and their services. The main objective of this supervision is to perpetuation of public order and services as is due. Another method of administrative supervision is so called“administrative guardianship”that means briefly to supervise the decisions and actions of local governments by the central government agents in order to watch over the puclic benefit. By another expression, it is aimed at protection of national unity, coordination among the public bodies and prenvention of local governments from abusement of the authoroties transferred to them.