Yapay zeka destekli haber metinlerinin halkla ilişkiler perspektifinden değerlendirilmesi
An examination of ai-generated news content from a public relations perspective
  1. Tez No: 930887
  2. Yazar: HİLMİ ATIL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, yapay zeka (AI) destekli haber metinlerinin halkla ilişkiler (PR) perspektifinden değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Karma yöntem kullanılan araştırmada, yapay zeka tarafından üretilen basın bültenlerinin etkinliği ve profesyonel standartlara uygunluğu incelenmiştir. Araştırma kapsamında, Claude 3.5 Sonnet yapay zeka modeli kullanılarak farklı üslup ve amaçlarla oluşturulan basın bültenleri, PR sektörünün deneyimli profesyonellerince değerlendirilmiştir. Anket ve fokus grup görüşmesinden elde edilen bulgular, yapay zeka tarafından üretilen metinlerin teknik doğruluk ve profesyonellik açısından başarılı bulunduğunu, ancak yaratıcılık ve duygusal bağ kurma konusunda sınırlı kaldığını göstermiştir. Araştırma bulguları aynı zamanda, yapay zekanın etkinliğine dair tartışmaların PR sektörünün mevcut sorunlarına bir ayna tuttuğunu göstermiştir. Bu“ayna etkisi”, sektördeki mevcut sorunları, eksiklikleri ve potansiyeli yansıtmakta, aynı zamanda geleceğe dair ipuçları sunmaktadır. Yapay zeka tartışmaları, özünde teknolojinin kendisinden çok, insanın ve sektörün kendisiyle yüzleşmesinin bir aracı haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate AI-supported news texts from a public relations (PR) perspective. In the mixed-method research, the effectiveness of AI-generated press releases and their compliance with professional standards were examined. Within the scope of the research, press releases created with different styles and purposes using the Claude 3.5 Sonnet artificial intelligence model were evaluated by experienced professionals in the PR sector. The findings obtained from the survey and focus group interview showed that AI-generated texts were successful in terms of technical accuracy and professionalism, but were limited in terms of creativity and establishing emotional connection. The research findings also showed that discussions on the effectiveness of AI held a mirror up to the current problems of the PR sector. This“mirror effect”reflects the current problems, deficiencies and potential in the sector, while also offering clues about the future. Discussions on AI have essentially become a means of confronting people and the sector with themselves rather than the technology itself.